1 maja 2024
Wywiady

Roman Ciepiela: Tarnów się zmienia

Rozmowa z prezydentem miasta Tarnowa Romanem Ciepielą

#tarnówsięzmienia to hasło znane z bilboardów towarzyszących inwestycjom miejskim. Co to znaczy w praktyce?
Realną zmianę, bo Tarnów naprawdę się zmienia. A jeśli zostaną zrealizowane wszystkie rozpoczęte już inwestycje, skala zmian będzie ogromna. Zacznę od układu komunikacyjnego, bo dla nas wszystkich jest on bardzo ważny. Północna obwodnica, czyli ulice Spokojna i Elektryczna przebudowane kosztem około 62 milionów złotych, zmienią go już niebawem. To będzie nowa jakość w komunikacji. Kolejna ważna i bardzo kosztowna inwestycja, spięta nazwą projektu „Nowe przestrzenie zdarzeń”, zmieni oblicze naszej zabytkowej starówki. Wyremontowana już niewielka ulica Kapitulna daje przedsmak końcowego efektu. Do końca tego roku zostanie przebudowany plac Kazimierza i ulica Katedralna, w przyszłym – kompleksowo wyremontujemy Rynek. Równolegle, w ramach tego samego projektu, przy ulicy Wałowej, w sąsiedztwie odsłoniętej, zabytkowej baszty, buduje się Multimedialne Centrum Artystyczne. Trochę niżej – już mamy do dyspozycji wyremontowany amfiteatr, który przez lata straszył w centrum miasta. Takich przykładów jest zresztą więcej. Wspomnę choćby o hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Gumniskiej, w której przez lata nie można było organizować imprez, czy o budynku straży miejskiej przy ulicy Nadbrzeżnej. Za kilka tygodni, w nowym obiekcie otworzymy Centrum Zarządzania i Monitoringu. Dzięki niemu będzie nie tylko bezpieczniej, ale i wygodniej. To tu umieściliśmy centrum kierowania ruchem, którego zadaniem będzie synchronizowanie świateł na skrzyżowaniach, a także weryfikowanie rozkładów jazdy autobusów miejskich. Większość z nich już jest wyposażona w urządzenia elektroniczne, które będą przesyłały sygnały do centrum. To także będzie nowa jakość, tym razem w komunikacji publicznej.

Kilka lat temu planowano budowę nowoczesnej siedziby urzędu miasta na terenie byłej targowicy, przy ulicy Nowodąbrowskiej. Dlatego handel przeniesiono do Chyszowa, a sąsiedni plac dalej stoi pusty…
Ale już niedługo. Tam powstaną nowoczesne budynki – w jednym z nich będą się mieścić mediateka, czytelnia, centrum informatyczne z komputerami o bardzo dużej mocy, centrum projektowania i wdrożeń z drukarkami pracującymi w technologii 3D, a także ośrodek nowoczesnej edukacji, w którym będziemy szkolić pracowników i doskonalić inżynierów. To projekt, który przygotowujemy dzięki pieniądzom i wsparciu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Będzie gotowy za około trzy lata w formule PPP. Obok powstanie – właśnie na dawnej targowicy – nowoczesny biurowiec klasy A, w którym będą mogły znaleźć miejsce firmy świadczące usługi outsourcingowe i biznesowe. To przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania w ramach programu Agencji Rozwoju Przemysłu skierowanego do średnich miast. Złożyliśmy ofertę, która została bardzo wysoko oceniona. Tak więc nie urząd, a dwa nowoczesne obiekty, które – jestem przekonany – przełożą się na rozwój miasta w bardzo potrzebnych dziś kierunkach.

Czy to miasto przyszłości będzie także zielone?
Oczywiście, zielone. Dlatego realizujemy szereg działań, które mają przywrócić miejskim parkom ich dawny blask. Chcemy je tak zagospodarować, by stały się dla tarnowian atrakcyjnymi miejscami wypoczynku. Jeszcze kilka lat temu park na Piaskówce przypominał dziki las, dziś – po przebudowie stawu, wykonaniu alejek i elementów małej architektury, wiat, siłowni – jest to miejsce nie tylko codziennych spotkań mieszkańców osiedla, ale także wielu wydarzeń rekreacyjnych i sportowych.
Intensywne prace prowadzimy także w Parku Strzeleckim. Rewitalizacja obejmuje drzewostan, alejki, Mauzoleum Generała Bema wraz otaczającym je stawem oraz teren byłej strzelnicy, w miejscu której powstanie pierwszy w Tarnowie ogród sensoryczny. Wszystko wskazuje na to, że już w listopadzie tarnowianie będą mogli udać się na pierwszy spacer po odnowionym parku. Zmiany zaszły także w parku Sanguszków. Tu prowadzone były remonty alejek, schodów oraz muru przy wjeździe głównym.
Zieleni i kwiatów nie brakuje w amfiteatrze, w którym chętnie i bardzo licznie odpoczywają tarnowianie. Nie zapominajmy o upiększeniu i odnowieniu osiedlowych zieleńców i skwerów.
W najbliższym czasie na terenie Kantorii powstanie Centrum Rekreacji i Wypoczynku – kolejne zielone, przyjazne miejsce, w którym będzie można odpocząć, zagrać w siatkówkę plażową i miło spędzić czas. Jeśli nasze starania o dodatkowe pieniądze zakończą się pomyślnie, w przyszłym roku pojawią się tam pomosty, scena na wodzie, miniamfiteatr, tarasy widokowe i brodziki, w których będzie można się ochłodzić. Zieleni w Tarnowie nie zabraknie.

W Tarnowie są potrzebne tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Dlaczego ich nie ma? W czym tkwi problem?
Największym problemem jest brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które regulowałyby układ urbanistyczny naszego miasta. Studium uwarunkowań jest bardzo ważne, jednak to miejscowe plany wskazują, w jaki sposób optymalnie zabudować dany teren, aby najlepiej wykorzystać jego potencjał.
Niestety, Rada Miasta odrzuca przedkładane jej plany. W efekcie hamowany jest rozwój miasta. Taką sytuację mamy choćby w rejonie ulic Czapskiego, Heleny Marusarz, okolic szpitala św. Łukasza, czy dworca PKP, szczególnie wstydliwych dla miasta terenów po byłym Owintarze, które straszą od dwudziestu lat. Brak planów powoduje chaotyczną zabudowę, która może w przyszłości powodować komplikacje chociażby przy budowie dróg. Niektóre dzielnice, które przed laty były w podobnej sytuacji, dziś odczuwają tego skutki. W Klikowej nieuregulowane stosunki własnościowe uniemożliwiają remont dróg. Poza tym jest jeszcze jeden ważny efekt takich działań – brak terenów pod budownictwo powoduje, że mieszkańcy decydują się na przeprowadzki do sąsiednich gmin, gdzie nie ma takich kłopotów.

Same tereny pod budownictwo mieszkaniowe nie zatrzymają tarnowian…
Dlatego konsekwentnie inwestujemy w rozwój miasta, ale to proces długofalowy. Tarnów jest miastem przyjaznym przedsiębiorcom. Świadczy o tym systematycznie wzrastająca liczba działających tu firm. Oferujemy przedsiębiorcom ulgi, kształcimy fachowców, których potrzebują, tworzymy specjalne strefy, oferujemy szkolenia, realizujemy szereg inwestycji, które poprawiają jakość życia. Równolegle rozwijamy naszą współpracę z gminami aglomeracji tarnowskiej. Miasto jest gospodarzem ważnych wydarzeń, takich jak Forum Inwestycyjne czy Forum Gospodarcze Polonii Świata, Forum Inteligentnych Specjalizacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, zgodnie z tendencjami obserwowanymi na rynku pracy, przygotowaliśmy tereny inwestycyjne, na których mogą powstać wysokiej klasy biurowce.

Czyli #tarnów się zmienia?
Konsekwentnie. Trzeba mieć w sobie dużo złej woli, by tego nie dostrzegać.
W ciągu ostatnich czterech zainwestowaliśmy kilkanaście milionów złotych w modernizację i budowę obiektów sportowych, dzięki czemu stworzyliśmy warunki do aktywności fizycznej da dzieci, młodzieży i dorosłych. Kompleksy sportowe przy ul. Piłsudskiego, Wojska Polskiego, Westerplatte cieszą się bardzo dużą popularnością. Odnowiliśmy niemal wszystkie boiska szkolne. Na początku września oddaliśmy do użytku nowoczesną, energooszczędną salę sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Kolejną – wybudowaną przy Szkole Podstawowej nr 18 – przekażemy uczniom i nauczycielom w październiku. Kompleksowy remont i termomodernizację przeprowadzono także w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Gumniskiej. Teraz przed nami dwie najważniejsze dla sportu w Tarnowie inwestycje: budowa hali „Jaskółka”, stanowiącej główny obiekt Centrum Przygotowań Paraolimpijskich oraz przebudowa stadionu miejskiego w Mościcach.
Inwestujemy również w kulturę. Rozbudowa Teatru im. Solskiego o niezbędne zaplecze, remont kina Marzenie, wspomniane już: amfiteatr oraz Multimedialne Centrum Artystyczne przy ul. Wałowej, które ma być gotowe już w listopadzie. Na przyszły rok zaplanowaliśmy otwarcie sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Uczniowie zyskają warunki do ćwiczeń, szkoła – szansę dalszego rozwoju, a mieszkańcy Tarnowa kolejny obiekt, w którym odbywać się będą wydarzenia kulturalne.
Duże zmiany zaszły też w służbie zdrowia. W szpitalu im. E. Szczeklika, Zespole Przychodni Specjalistycznych oraz w Mościckim Centrum Medycznym zrealizowano w ostatnich latach inwestycje o wartości ponad 42 milionów złotych. Widoczna jest poprawa jakości i dostępności leczenia oraz warunków pracy personelu. W październiku otworzymy Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” – trzygwiazdkowy obiekt w parku Sanguszków, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z zapleczem rehabilitacyjnym, trzema salami konferencyjnymi oraz restauracją. Co ważne, prowadzić go będzie Zakład Aktywności Zawodowej. Oznacza to, że 70 procent obsługi stanowić będą osoby z niepełną sprawnością – ruchową, wzrokową i słuchową.
To tylko przykłady, które można mnożyć. Nie to jest jednak moim celem, lecz wskazanie, że postęp nie następuje z dnia na dzień. To codzienna praca rozłożona na miesiące, a czasem na lata.

Jeden komentarz do “Roman Ciepiela: Tarnów się zmienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.