25 maja 2024
Wywiady

ROMAN ŁUCARZ: Bardzo wierzę w mądrość zbiorową mieszkańców

Rozmowa z radnym Rady Powiatu Tarnowskiego Romanem Łucarzem.

Czy upolitycznienie samorządów postępuje zbyt mocno? Tak stwierdził w ostatnim wywiadzie – Cafe Tarnów, radny Rady Powiatu Tarnowskiego Marek Podraza podsumowując działalność Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Jak się Pan odniesie do tej wypowiedzi?

Wszystkie nasze decyzje były podyktowane wyłącznie interesem i potrzebami lokalnej społeczności, mieszkańców. Chodniki, drogi czy szkoły nie mają barw politycznych… Służą wszystkim mieszkańcom, a ci przecież mają różne poglądy polityczne. Panie radny Podraza: to są jednak bardziej obszerne zagadnienia i trzeba mieć coś do powiedzenia w danym zakresie. Jak się nie ma, no to się też tej spójnej, dobrej wypowiedzi nie sformułuje.

Gość programu nie do końca godził się na to, by drogi budowane były bez chodników. Takie inwestycje były czynione tylko i wyłącznie w okręgu wyborczym starosty Romana Łucarza. Co Pan na to?

To jest typowy bełkot pozbawiony realnych faktów. Radny Podraza myli pojęcia! Warto przypomnieć, że zmiana zniszczonej nawierzchni asfaltowej na nową, także asfaltową, wpisuje się w definicję remontu drogi w rozumieniu przepisów, a nie jak twierdzi rozmówca budowę drogi, która polega na wybudowaniu odcinka po nowym szlaku, a nie już istniejącym. Dziwię się, że radny Podraza podnosi teraz te sprawy, a nie wiedział o nich wcześniej, jako wieloletni, doświadczony samorządowiec. Aż nie mogę w to uwierzyć. Teraz go olśniło? To chyba ten czas kampanijny, w którym człowiek chce zaistnieć.

Zdaniem Marka Podrazy cała działalność Zarządu Powiatu, która oparta jest na polityce i braku kompetencji sprawiła, że na ważne wydarzenia powiatowe i okolicznościowe zapraszani są radni tylko jednej opcji politycznej. Proszę o komentarz do tych zarzutów.

I tutaj ponownie skieruję słowo do ostatniego gościa Cafe Tarnów: szanowny radny, proszę rubasznie nie szydzić, że mógł Pan być tu czy tam. Zaproszenie na uroczystość to jest już takie zwieńczenie pewnego wysiłku, a ten wysiłek jest realizowany poprzez tych właśnie radnych, którzy z najszczerszej chęci dążą do wspólnej pracy na rzecz mieszkańców. Otwartym pozostawiam pytanie do radnego: ile razy odpowiedział na zaproszenia i uczestniczył w ważnych uroczystościach powiatowych zarówno patriotycznych jak i kulturalnych – choćby coroczny „Niepodległościowy Zlot w Łowczówku” czy „Dożynki Powiatu Tarnowskiego” –  to tylko niektóre przykłady…

Na finał kampanii wyborczej mamy zatem lekkie podostrzenie poziomu dyskusji. 

Liczę na to, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są te wybory. Przede wszystkim na fakt, o którym mówią bardzo wyraźnie komitety wyborcze (niby niezależne), aby definitywnie odsunąć PiS od władzy. Przykładem jest Pan Radny Marek Podraza, który startuje pod szyldem – „Wspólny Region”, a nie Koalicji Obywatelskiej, z którą sympatyzuje. Widać jak na dłoni, że popularnych samorządowców partie uwierają. Bardzo wierzę w mądrość zbiorową mieszkańców i życzę sobie i innym dobrych wyborów dla przyszłości mieszkańców Powiatu Tarnowskiego.

Dziękuje za rozmowę.

Dziękuję. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.