18 maja 2024
AktualnościKryminalne

Rozboje, lichwa, wymuszenia – tarnowscy pseudokibice z zarzutami

Do tarnowskiej komendy Policji od 2018 roku napływały niepokojące informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego. Właściciele nieruchomości jak i ruchomości nie do końca chcieli współpracować z policjantami, którzy próbowali ustalić sprawców przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku. Policjanci Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami. Jak się okazało trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome jak i nieruchomości. Posuwali się również do przestępstw takich jak rozbój, wymuszenie, groźby, zastraszanie.

W zeszłym tygodniu policjanci wydziału mienia wspólnie z nieetatową grupą realizacyjną z Tarnowa zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA). Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne pieniądze oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych. Tarnowski sąd przychylił się do tego wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w Areszcie Śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty jakie zostały im postawione określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze, 191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk wyzysk kontrahenta (lichwa).

____________________________________________________________________________________________________________

Komenda Miejska Policji w Tarnowie oraz Prokuratura Okręgowa w Tarnowie w związku z prowadzonym śledztwem poszukuje również świadków w tej sprawie oraz osób, które mogą mieć istotne informacje w prowadzonym postępowaniu.

Zarówno pokrzywdzonych, świadków lub osoby chcące przekazać informacje Policji lub Prokuraturze w tej sprawie proszone są o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu KMP w Tarnowie pod numerem telefonu 47 831 1383 lub też z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu 14 6886 207.

Osobom pokrzywdzonym oraz świadkom w tej sprawie zapewnione będzie bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje – anonimowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.