Sesja przerwana. Nie ma decyzji ws. planów zagospodarowania przestrzennego
Fiaskiem zakończyła się próba podjęcia jednoznacznych decyzji dotyczących trzech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie Tarnowa. Nie zostały także podjęte uchwały umożliwiające przystąpienie do procedur planistycznych. Przewodniczący Rady Miejskiej, po konsultacji z przewodniczącymi klubów, ogłosił przerwę w obradach sesji do 29 sierpnia.
Przypomnijmy, w planie wczorajszej sesji znalazły się trzy opracowane już miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które jak dotąd nie zostały uchwalone przez radnych. Były to MPZP dla: południowo-zachodniej części śródmieścia Tarnowa, obszaru miasta Tarnowa w rejonie ul. Heleny Marusarz i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza i terenu położonego w Tarnowie w rejonie ul. Komunalnej – „Krzyż – Wschód III”.
– Radni, jak rycerze na front, zgłaszają się na wezwanie pana prezydenta. Muszę stwierdzić, że w swojej obecności jako radny nie spotkałem się z taką propozycją prezydenta, który wzywa na sesję nadzwyczajną dla uchwalania planów planistycznych i uruchamiania procesów planistycznych. Coś nadzwyczajnego musi być uzasadnione. – przekonywał radny Jacek Łabno.
Uchwalenie planów pozwoliłoby z jednej strony wprowadzić ład urbanistyczny w ww. częściach miasta, z drugiej natomiast – wpłynęłoby pozytywnie na rozwój gospodarczy Tarnowa.
– Inwestorzy przyjeżdżają i pytają, gdzie mogą planować swoje inwestycje, a radni notorycznie odmawiają dyskusji nt. uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Wszyscy patrzą jak się rozwijają Kraków i Rzeszów, ale proszę zwrócić uwagę, że połowa Krakowa ma uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Ogłoszona przerwa w obradach nie jest w tym kontekście korzystna dla miasta.
– Inwestorzy nie mają wakacji, oni są bardzo aktywni. Oczekują, że miasto się określi, czy chce nowe miejsca pracy i nowe inwestycje, czy też nie. Dzisiejsza decyzja Rady Miejskiej wskazuje, że radnym losy miasta w wymiarze rozwoju gospodarczego są obojętne – dodaje prezydent.
Radni nie podjęli także dyskusji nad projektami uchwał dot. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Tuchowskiej, linii kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów i drogi krajowej nr 94 oraz w rejonie ulicy Spokojnej i al. Piaskowej, w okolicy której ma zostać utworzona Strefa Aktywności Gospodarczej, na którą miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej.
Jednogłośnie natomiast radni przyjęli uchwałę regulującą zasady dofinansowania do wymiany pieców na paliwa stałe na piece gazowe. Dzięki temu tarnowianie mogą starać się o środki finansowe na ten cel w wysokości maksymalnie 7,5 tys. złotych. Radni przegłosowali także projekt uchwały zmieniającej uchwałę budżetową na rok 2018, dzięki czemu będzie możliwa rozbudowa cmentarza w Klikowej.