25 maja 2024
AktualnościFotoreportaże

Składki ZUS po nowemu!

– Oparcie wysokości składek w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przychód firm będzie pozytywnym impulsem dla całej gospodarki – podkreślał dziś w Tarnowie poseł Michał Cieślak, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Proponowane rozwiązanie znacznie ułatwi funkcjonowanie najmniejszych podmiotów gospodarczych. W optymistycznym założeniu z szarej strefy może wyjść nawet 150 tys. firm. Projekt zakłada m.in. że jeśli przychód danej firmy w skali miesiąca wynosi 1500 zł. przedsiębiorstwo zapłaci 256 zł. składki do ZUS, a nie jak obecnie 1172 zł. Jeśli dane przedsiębiorstwo ma jednak słabszy czas i w danym miesiącu nie osiągnie żadnego dochodu, wówczas składki wyniosą jedynie 32 zł.

Koncepcję ustawy obniżającej składki ZUS opracował Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego wraz ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców. Koncepcja została zaakceptowana przez Ministerstwo Rozwoju. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

-W samym tylko Tarnowie jest 11,5 tysięcy podmiotów gospodarczych, z czego 94% to mikroprzedsiębiorstwa – podkreśla radny sejmiku Grzegorz Kądzielawski.- Gołym okiem widać, jak szczególnie w naszym mieście proponowane rozwiązania korzystnie wpłyną na naszych lokalnych przedsiębiorców.

– Dopiero od 2,5-krotności płacy minimalnej zaczynają obowiązywać dotychczasowe zasady – podkreśla poseł Michał Cieślak. – Wysokość składki rośnie wraz z przychodem. Koniec z zamykaniem firm po utracie prawa do ,,małego ZUS”.

3 komentarze do “Składki ZUS po nowemu!

 • No po prostu wspaniale.
  Panowie ewidentnie nie widzą różnicy między przychodem a dochodem.
  Przychód w wysokości 1500 i mniejszy zł świadczy o tym że działalność gospodarcza nie ma sensu bo nie da się prowadzić działalności bezkosztowo.
  Skoro taka działalność nie ma sensu to nie ma nikogo kto prowadziłby działalności osiągając podobny przychód.
  Przychód w wysokości 2,5 krotności pensji minimalnej nie oznacza dochodu na tym poziomie.
  Pytanie: dla kogo ta ulga ? Kto na tym skorzysta ?
  Odpowiedź : Nikt

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.