1 maja 2024
Wywiady

Stanisław Sorys: Powiśle wykorzystuje swoją szansę

Rozmowa ze dr. hab. Stanisławem Sorysem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego.
Zawsze wiele ciepłych słów pana z Pana ust w odniesieniu do Powiatu Dąbrowskiego i zaangażowania w pozyskiwanie środków oraz tworzeniu szans rozwojowych. Jak Powiśle prezentuje się na tle całej Małopolski?
Zarówno Powiat Dąbrowski, jak również gminy z Powiśla plasują się w czołówce. To bardzo dobry partner. Często się spotykamy i dyskutujemy o planowanych programach, konkursach i ich regulaminach. Obserwuję bardzo duże zaangażowanie na etapie przygotowywania wniosków o dofinansowanie, co w konsekwencji skutkuje dobrym wynikiem uzyskanych punktów. Jeśli patrzymy na efektywność składanych wniosków można dostrzec bardzo dobry wynik. Duży odsetek tych projektów spokojnie przechodzi procedurę oceny formalnej i eksperckiej. Wnioski są kompatybilne z sobą, spójne, wynikające z pewnej strategii rozwoju. Owszem zawsze można doszukać się problemów podczas realizacji zadań, ale nie są to kolosalne problemy. Wszelkie zakłócenia, z racji świetnej relacji i współpracy z samorządami udaje się załagodzić. Tak jest chociażby z budową dróg, Pojawiają się protesty, odmienne wizje najlepszego przebiegu nowych tras, ale w drodze dialogu udaje się rozwiązać problemy. A to jak rozwija się Powiśle widać gołym okiem.
Najważniejszą inwestycją w tej kadencji jest budowa na Wiśle mostu w Borusowej. To kluczowa inwestycja komunikacyjna w tej części Małopolski.
Nad tym projektem pracowaliśmy wiele lat. Jeszcze śp. marszałek Marek Nawara podpisywał pierwsze deklaracje współpracy między samorządem wojewódzkim a zainteresowanymi gminami. Na bazie tej współpracy gmina Gręboszów opracowała koncepcję przebiegu mostu. Wiele lat trwało wydanie decyzji środowiskowej, która przeszła przez wszystkie instancje odwoławcze włącznie z Naczelnym Sądem Administracyjnym. Na szczęście udało się przebrnąć przez te wszystkie etapy i mogliśmy skierować środki na to zadanie. To bardzo ważna inwestycja, która włączy do komunikacyjnego szlaku rozległe części Powiśla. Wraz z tym zadaniem łączymy spore nadzieje związane z rozwojem gospodarczym tych terenów. To także znaczne skrócenie czasu podróży na trasie Tarnów-Warszawa. Poza samą budowa mostu musimy mieć na względzie modernizację drogi od Tarnowa do samego mostu na Wiśle. Jako samorząd wojewódzki wyasygnowaliśmy dodatkowe środki na wytyczenie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej w Kozłowie, aby wyprowadzić ruch tranzytowy z terenów zamieszkałych. Staramy się ta inwestycją jeszcze lepiej skomunikować tą część naszego województwa, przez co jeszcze bardziej wzrośnie atrakcyjność samego Powiśla.
Kolejnym obszarem, w który mocno inwestuje województwo jest służba zdrowia. 

Nie zapominajmy, że Szpital jest również jednym z większych pracodawców w Powiecie Dąbrowskim. Placówka bardzo dobrze przygotowała się do naboru środków. Przygotowano analizę energetyczną, audyt energetyczny, dokumentację techniczną. Panu dyrektorowi udało się stworzyć bardzo dobry projekt, stosując najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Również mocno zaangażował się Powiat Dąbrowski, który zabezpieczył wkład własny na realizację inwestycji. Dąbrowski szpital zyska nie tylko wizualnie, ale zmniejszą się również jego koszty utrzymania. Kolejnym aspektem jest promocja odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy podpatrują proekologiczne rozwiązania, dyskutują o nich, analizują koszty. Widzimy spore zainteresowanie indywidualnym wykorzystaniem czystej energii wśród mieszkańców powiatu.
Kształcenie zawodowe w Powiecie Dąbrowskim może być przykładem dla innych samorządów w Małopolsce?

To na pewno wyjście naprzeciw tendencjom europejskim i światowym. Dziś fachowcy obsługujący obrabiarki numeryczne są bardzo poszukiwani w Europie. Jednak aby kształcić przyszłych fachowców, dziś nie wystarczy mieć już świetną kadrę i podręczniki. Niezbędna jest również baza praktycznej nauki zawodów. Dzięki pieniądzom od samorządu wojewódzkiego udało się nie tylko wyremontować
szkolne warsztaty w Szczucinie, ale przede wszystkim wyposażyć je w nowoczesne urządzenia dla zawodów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Mam tutaj na myśli chociażby wspomnianą obrabiarkę numeryczną, czy spawalnie w nowoczesnych technologiach. W obecnej perspektywie środków z UE mocno wspieramy infrastrukturę szkół zawodowych prowadzonych przez powiaty. Naszym celem jest rozwój szkolnictwa dualnego, czyli szkolenie nie tylko uczniów, ale również osób, które chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe. To ma bardzo duże znaczenie na terenie Powiśla. Przypomnę, że nie tak dawno jedna z firm z Dąbrowy Tarnowskiej miała duży kontrakt z Norwegami
na dostawę wieży wiertniczych. To właśnie w takich firmach swoje miejsce pracy znajdują absolwenci szkoły w Szczucinie. Rynek zasysa wykwalifikowanych fachowców, dlatego rozwój szkolnictwa zawodowego jest szczególnie ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.