Starówka: 13 kamienic w tym roku zostanie podpiętych do sieci ciepłowniczej
Na tarnowskim Rynku trwają prace, prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Dzięki nim jeszcze w tym roku 13 kolejnych kamienic, ogrzewanych do tej pory węglem, zostanie przyłączonych do sieci ciepłowniczej.
Rozpoczęta w połowie maja budowa sieci ciepłowniczej na Rynku potrwa jeszcze około dwóch miesięcy. To również część remontu płyty Rynku. Już wiadomo także, że wstępne zainteresowanie korzystaniem z miejskiego ciepła wyrazili właściciele następnych 14 kamienic w centrum miasta. MPEC prowadzi systematyczną rozbudowę swojej sieci ciepłowniczej. Od 2016 roku z miejskiego ciepła, zamiast ze starych, węglowych pieców, korzystają mieszkający w obrębie ulic Narutowicza, Bema, Łaziennej, Wodnej i Studniarskiego. W 2018 roku spółka ciepłownicza przyłączyła do sieci miejskiej 15 kamienic, zlokalizowanych przy Kapitulnej, Żydowskiej, Bramie Pilzneńskiej i na Rynku. Projekt jest realizowany w ramach programu likwidacji niskiej emisji w Tarnowie i przynosi wymierne efekty. Będzie kontynuowany – jeszcze w tym roku miejska sieć ciepłownicza zostanie doprowadzona do 13 kamienic – na Rynku, przy Wekslarskiej, Żydowskiej i Krótkiej. Lokale w 9 z nich wciąż ogrzewane są piecami węglowymi. W przyszłym roku przyłączone mają zostać kolejne budynki.
Trwa też remont płyty Rynku, prowadzony przez firmę Polskie Surowce Skalne Sp. z o. o. Grupa Budowlana z Bielan Wrocławskich. Wykonawca rozebrał starą, zniszczoną nawierzchnię, a wcześniej ogrodził plac robót, zachowując możliwość bezpiecznego dojścia do wszystkich budynków. Po remoncie płyta Rynku będzie mocniejsza i wytrzymalsza, wzmocniona zostanie również znajdująca się pod płytami podbudowa, a przyłącza wodno – kanalizacyjne i elektryczne do zasilania fontann – wymienione na nowe, co pozwoli uniknąć awarii. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie jezdnia oraz chodniki przy kamienicach. Prace mają się zakończyć późną wiosną przyszłego roku. Ich koszt wynosi ponad 5 milionów złotych.