20 czerwca 2024
Aktualności

Tarnów: Młodzież inwentaryzuje macewy na Cmentarzu Żydowskim

Uczniowie tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych, wolontariusze Fundacji AntySchematy 2, studenci judaistyki i uczniowie szkoły Reut z Jerozolimy wspólnie inwentaryzują macewy na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie.

– Każdego dnia kilkanaście osób przewija się przez cmentarz i pyta o groby przodków. Tarnowianom należy się pamięć, powinniśmy wiedzieć, kto został tu pochowany – mówi Tomasz Malec, prezes fundacji i pomysłodawca przedsięwzięcia.

To już druga edycja projektu, tym razem bierze w nim udział 25 osób. Uczniowie, którzy nie znają hebrajskiego, pomagają w oczyszczaniu macew, żeby studenci z Instytutu Judaistki Uniwersytetu Jagiellońskiego, znający język, mogli odczytać zatarte, zniszczone inskrypcje.

– Szczotkami oczyszczamy kamienne nagrobki z kurzu, mchu oraz innych zanieczyszczeń i  pokrywamy je kredą – mówi Anna Szczerba, wolontariuszka, pracująca  przy czyszczeniu nagrobków.

Macewy są też fotografowane i mierzone, potem rusza poszukiwanie metryk zmarłych w archiwach i rekonstruowanie ich historii. Zwieńczeniem projektu będzie publikacja, zawierająca nazwiska i historie mieszkańców Tarnowa, które uda się odnaleźć.

 – Jest taka potrzeba. To wstęp do badań dla historyków, zgłębiających dzieje społeczności żydowskiej w Tarnowie – przekonuje Tomasz Malec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.