28 kwietnia 2024
Kultura

Tarnów: Nowe eksponaty w Muzeum

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wzbogaciło się o dwa cenne eksponaty. Kolekcja powiększyła się o  kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”oraz „Węgierskiego huzara na koniu”, który prawdopodobnie jest szkicem do tego dzieła. Obrazy można oglądać przez najbliższy tydzień w tarnowskim Ratuszu.   

Do roku 2016 r. udało się zidentyfikować 39 obrazów, które są lub były pozostałością po słynnej „Panoramie Siedmiogrodzkiej” Jana Styki. Trzy fragmenty znane są tylko z przedwojennych reprodukcji, i nie ma pewności czy zachowały się do dziś. Część obrazów ma określone lokalizacje/właścicieli, niektóre znane są jedynie ze zdjęć, np. zamieszczanych w katalogach aukcyjnych.

Tarnowskie muzeum posiada 19 obrazów, z czego jeden stanowi depozyt. W ostatnich dniach nabyto kolejny fragment przedstawiający konnego dowódcę prowadzącego piechotę do boju. Obraz był znany muzealnikom już wcześniej, a fundusze na jego zakup uzyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Muzeum wzbogaciło się również o obraz, który jest prawdopodobnie szkicem do Panoramy Siedmiogrodzkiej i przedstawia węgierskiego jeźdźca na koniu. Powiększenie zbiorów także o ten obraz było możliwe dzięki dotacji, jaką muzeum otrzymało od Grupy Azoty SA. Obraz jest sygnowany autentycznym podpisem artysty, autora Panoramy Siedmiogrodzkiej – Jana Styki.

Przypomnijmy, że w 1897 roku na zlecenie Węgrów Jan Styka wraz z zespołem artystów namalował wielki obraz panoramiczny przedstawiający zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Obraz był wykonany techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz i postanowił pociąć go na kawałki. Autor sprzedał oprawione i nabite na blejtramy fragmenty panoramy. Dotychczas odnaleziono 39 fragmentów, część z nich znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe pozostają w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Pierwszy fragment panoramy tarnowskie muzeum zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.