18 maja 2024
Aktualności

TARNÓW: Potężne pieniądze dla Akademii Nauk Stosowanych

Minister Edukacji i Nauki zwiększył subwencję na rok 2022 dla publicznych uczelni zawodowych o 136 mln zł. To środki, które pozwolą na rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego w różnych regionach Polski. Wsparcie otrzymają 34 uczelnie. Największa kwota – ponad 10 mln zł – trafi do Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. To jednak tylko niewielki ułamek pieniędzy, jakie wkrótce pomogą w rozwoju ANS. Ogólna kwota wsparcia robi kolosalne wrażenie – mowa bowiem o niemal 138 mln zł!

Zgodnie z oficjalnymi już komunikatami MEiN zwiększyło subwencję na rok 2022 dla publicznych uczelni zawodowych. Wsparcie na łączną kwotę 136 mln otrzymają 34 uczelnie z całego kraju. Środki te będą przeznaczone na rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego, zgodnie z potrzebami poszczególnych uczelni.

Największe wsparcie finansowe otrzyma Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (10 142 900 zł).

– To niezwykle dobra wiadomość. Szczególnie, że mówimy o pieniądzach, które nie są „znakowane” i to od nas zależy na co je wydamy. Generalnie nie zamierzamy ich „przejadać”, a mądrze inwestować w dalszy rozwój. Dziękuję bardzo Ministerstwu, że dostrzega nasz potencjał, chęć rozwijania się i wspiera nas w tych działaniach – mówi rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni. – Mam nadzieję, że w tej kwocie, poza pieniędzmi na inwestycje, znajdą się środki także na podwyżki dla pracowników oraz wydatki związane z bieżącą działalnością Uczelni. Nie muszę tłumaczyć, że koszty działania ANS znacząco wzrosły i jest to związane choćby z wyższymi cenami mediów, czy inflacją – wyjaśnia Rektor Małgorzata Kołpa.

Bardzo dobrych finansowych wieści dla Tarnowa jest jednak dużo więcej. ANS dysponuje bowiem także bowiem m.in.:

  • 3 mln zł na modernizację hali sportowej z Programu Sportowa Polska (wymiana parkietu, montaż klimatyzacji, rozbudowa ścianki wspinaczkowej),
  • 4 mln zł na realizację Programu Uczelnia Dostępna (udogodnienia dla osób z niepełną sprawnością, wymiana wind, modernizacja i budowa podjazdów, system way-findingu),
  • 18 mln zł na inwestycje z MEiN (budowa nowego, pasywnego budynku na kampusie – obok Pogotowia Ratunkowego na potrzeby wszystkich wydziałów: Politechnicznego, Ochrony Zdrowia, Sztuki, Administracyjno-Ekonomicznego, Matematyczno-Przyrodniczego oraz Humanistycznego),
  • 25 mln zł (m.in. na dokończenie budowy oraz wyposażenie nowego budynku),
  • 78 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy KPO (Uczelnia wciąż czeka na ostateczne decyzje w tej sprawie, a środki mają zostać wydane na utworzenie Wydziału Lekarskiego).

– Ogólna kwota (ok. 138 mln zł – red.) robi olbrzymie wrażenie, ale poczekajmy na finalne decyzje odnośnie KPO – dodaje rektor Kołpa. – Z wielkimi pieniędzmi wiąże się wielka odpowiedzialność związana z tym na co i jak je wydać. My mamy jasno określone plany rozwoju i jestem pewna, że dzięki wsparciu pozyskanemu z tak wielu źródeł uda nam się je w najbliższych latach zrealizować.

– Informacje odnośnie finansów nie są ostatnimi, jakie będziemy mogli ogłosić. Już niebawem przekażemy bowiem kolejną wiadomość, która ucieszy przede wszystkim przyszłych studentów. Jest ona związana z uruchomieniem nowego, niezwykle atrakcyjnego i wyczekiwanego kierunku. Spodziewam się, że oficjalne potwierdzenie nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni, proszę zatem śledzić naszą stronę i media społecznościowe – kończy Małgorzata Kołpa.

Dodajmy na koniec, że cały czas trwa rekrutacja na studia w ANS w Tarnowie. W tym roku, pierwsza jej część potrwa do 22 lipca, druga odbędzie się od 8 sierpnia do 11 września, a trzecia od 19 do 27 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.