17 kwietnia 2024
Aktualności

TARNÓW: Spadek liczby chętnych do uzyskania kategorii B

Niemal 23 tysiące egzaminów praktycznych i prawie 15 tysięcy teoretycznych przeprowadzili w 2022 roku egzaminatorzy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. W porównaniu do roku poprzedniego oznacza to spadek liczby sprawdzianów praktycznych (około tysiąca mniej) oraz wzrost liczby teoretycznych (ok. 1,5 tysiąca więcej).

Najwięcej osób ubiegało się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B. Odbyło się ponad 16 tysięcy egzaminów praktycznych i ponad 11 tysięcy teoretycznych. Za pierwszym razem pozytywny wynik uzyskało odpowiednio: 36,8 procent oraz 61 procent zdających.

– Choć ta kategoria zawsze jest liderem statystyk, to właśnie w przypadku uprawnień do kierowania samochodami osobowymi wyraźnie widać spadek liczby chętnych do jej uzyskania – mówi Paweł Gurgul, dyr. MORD w Tarnowie.

Kolejne najpopularniejsze kategorie to C oraz C+E – uprawniające do kierowania samochodem ciężarowym o tonażu wyższym niż 3,5 tony. Łącznie na obie te kategorie przeprowadzono niemal 3,5 tysiąca egzaminów praktycznych. Za pierwszym podejściem pozytywnie zaliczyło je 60 procent (kat. C) i 50 procent (kat. C+E) zdających.

Tradycyjnie bardzo wysoką zdawalność odnotowano w przypadku kategorii D (uprawnienia do kierowania autobusem). Za pierwszym razem teorię zaliczyło 80 procent przystępujących do egzaminu, a praktykę – 75 procent.

Również miłośnicy jednośladów notowali dobre wyniki, zarówno podczas egzaminów teoretycznych, jak i praktycznych. Najwięcej osób ubiegało się o prawo jazdy kategorii A.

W tym przypadku przeprowadzono 1260 egzaminów praktycznych i ponad 842 teoretyczne. Za pierwszym razem pozytywny wynik uzyskało odpowiednio 60 procent i 76 procent zdających.

Także najmłodsi zdający, starający się o kategorię AM notowali bardzo dobre wyniki. Za I razem praktyczne umiejętności pozwoliły aż niemal 74 procentom z nich otrzymać pozytywną ocenę od egzaminatorów. Nieco gorzej radzili sobie z zagadnieniami teoretycznymi – pozytywny wynik otrzymała połowa zdających.

Końcówka minionego roku przyniosła istotną zmianę dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii B w tarnowskim ośrodku. Na początku grudnia zostały wymienione samochody egzaminacyjne. Wysłużone skody zastąpiły nowe auta tej samej marki. Latem wymieniono także motocykle.

– To konieczność wynikająca przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo – mówi P. Gurgul, dyr. MORD w Tarnowie. – Choć braliśmy też pod uwagę koszty eksploatacji, istotne zwłaszcza w przypadku wielogodzinnego używania pojazdów każdego dnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.