30 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnów szykuje się na strajk nauczycieli

W związku z nauczycielskimi strajkami zaplanowanymi na poniedziałek 8 kwietnia prezydent Roman Ciepiela i spotkał się z dyrektorami miejskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, którzy poinformowali o planowanych formach zapewnienia w tym dniu opieki uczniom. Wszystkie decyzje w tym zakresie, łącznie z tymi o zamykaniu przedszkoli i szkół, muszą podjąć szefowie placówek – władze miejskie nie narzucają żadnych rozwiązań.
W Tarnowie strajkować nie będą 23 placówki, w pozostałych 42 większość nauczycieli wyraziła taką wolę. Jak w związku z tym rozwiązać problem opieki nad uczniami? Największy kłopot mają dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych z uwagi na wiek swoich podopiecznych. Jak wynika z ich wypowiedzi, w większości przypadków najmłodszymi uczniami z klas I-III zaopiekują się niestrajkujący nauczyciele, będzie też opieka w szkolnych świetlicach. W przypadku uczniów ze starszych klas dyrektorzy zwracają się do rodziców, aby ich pociechy w miarę możliwości zostały w tym dniu w domu, wiadomo też, że część rodziców już zaplanowała sobie z tego powodu wolny dzień. Podobnie jest w przypadku przedszkoli – dyrektorzy, ich zastępcy i nauczyciele nie biorący udziału w strajku zajmą się maluchami, a cześć z nich zostanie w domu.
Jest jednak spora liczba placówek, gdzie niestrajkujących nauczycieli do zapewnienia opieki nie wystarczy – przepisy mówią, iż jedna osoba może opiekować maksimum 25 uczniami. W takich przypadkach dyrektorzy mają zadecydować o zamknięciu placówek.

– Naszą podstawową troską musi być dobro i bezpieczeństwo przedszkolaków i uczniów, więc jeżeli uważacie państwo, że mogą wystąpić jakiekolwiek problemy z opieką należy podjąć decyzję o zamknięciu placówki – podkreślił prezydent Roman Ciepiela. – Nie będziemy narzucać żadnych rozwiązań, wszelkie decyzje w tej sprawie są w waszej gestii – dodał prezydent.

Dyrektorzy zobowiązani zostali do poinformowania do jutra do godziny 12. Wydziału Edukacji UMT o podjętych decyzjach. Gdyby dana placówka miała zostać na czas strajku zamknięta muszą zostać poinformowani również rodzice.
Uczestnicy spotkania zastanawiali się również, co będzie w przypadku przedłużenia się strajku na kolejne dni – chodzi przede wszystkim o planowane egzaminy: termin podstawowy w gimnazjach to 10-12 kwietnia, dla ósmoklasistów 15-16 kwietnia. W części placówek egzaminami mogą zająć się dyrektorzy i niestrajkujący nauczyciele, w innych tej możliwości może nie być z uwagi na zbyt szczupłą kadrę, bo trudno będzie zebrać komisje egzaminacyjne. Mówiono też o odrabianiu utraconych zajęć i innych problemach, które stwarza strajk.

Na czas strajku szkołom w opiece nad uczniami mogą pomóc częściowo miejskie placówki kulturalne: Tarnowskie Centrum Kultury, Pałac Młodzieży, teatr, Galeria Miejska BWA i Miejska Biblioteka Publiczna. Obecni na spotkaniu dyrektorzy placówek poinformowali, iż są do tego przygotowani: teatr zaprasza na „Lato Muminków”, kino Marzenie ma filmowe propozycje dla najmłodszych, Pałac Młodzieży udostępni swoje pracownie, halę przy ul. Gumniskiej i kilka osób wykwalifikowanej kadry, BWA oferuje wystawę i warsztaty w dworcowej galerii, bardzo bogatą ofertę dla dzieci przygotowała miejska biblioteka. Swoją halę sportową udostępni też TOSiR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.