Tarnowianie przejechali miejskimi rowerami 60 tys. km
Zakończył się kolejny sezon funkcjonowania Tarnowskiego Roweru Miejskiego. W tym roku użytkownicy wypożyczyli jednoślady blisko 20 tysięcy razy, przejechali łącznie ponad 60 tysięcy kilometrów. Ponownie będzie można z nich korzystać od 1 marca 2022 roku.
To już trzeci rok od kiedy po Tarnowie można przemieszczać się na rowerze miejskim. Podobnie jak w ubiegłych latach największą popularnością cieszyły się stacje na Placu Szczepanika, Placu Kazimierza, przy dworcu PKP oraz przy Parku Strzeleckim. W ciągu roku przybyło niemal 1400 nowych użytkowników, obecnie jest ich ponad 8300.
W ciągu ostatniego sezonu rowerzyści przejechali łącznie 60 402 km, a liczba wypożyczeń wyniosła 19 860 (w 2020 roku odpowiednio 19 i 10 tysięcy, należy jednak pamiętać, że ze względu na pandemię przez część sezonu nie można było korzystać z rowerów). Cykliści chętnie wybierali wycieczki po Tarnowie, lecz również decydowali się na dłuższe wypady poza miasto. W systemie odnotowano, że najdłuższe trasy rowerowe prowadziły w tym sezonie do Lubinki, Szynwałdu, Jadłówki-Wałki oraz do Glowa (znajdującego się na trasie Velo Dunajec).
Po trzech latach kończy się umowa miasta z firmą Nextbike, która odpowiadała za obsługę systemu Tarnowskiego Roweru Miejskiego. Jak zapowiadają przedstawiciele Zarządu Dróg i Komunikacji, jeszcze w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na obsługę systemu od kolejnego sezonu. Obsługa ta obejmować będzie m.in. serwisowanie rowerów, magazynowanie ich (do 1 marca, czyli do momentu ponownego uruchomienia nowego sezonu rowerowego). Firma ta, tak samo jak obecny operator, zadba również o stacje rowerowe i przewożenie jednośladów do tych części miasta, gdzie brakuje rowerów.
W Tarnowie znajduje się obecnie 16 stacji rowerowych oraz 170 rowerów, z czego część to rowery dziecięce oraz jednoślady wyposażone w foteliki dla najmłodszych „cyklistów”.