30 września 2023
Wywiady

TOMASZ BEŁZOWSKI: Konsekwentnie realizujemy plan inwestycyjny

Rozmowa z Tomaszem Bełzowskim, zastępcą burmistrza Miasta i Gminy Szczucin.

Jak wygląda sytuacja uchodźców w Szczucinie?

Liczba jest zmienna, jedni po dotarciu do nas i odpoczynku ruszają dalej, inni postanawiają zostać. Do nas dotarło około 70 uchodźców, którzy w większości zostali ciepło przyjęci w domach naszych mieszkańców. Na naszych obiektach przebywa 15 osób, ale jesteśmy przygotowani do przyjęcia masowych grup. W dwóch lokalizacjach mamy przygotowane 50 miejsc, ale w razie potrzeby jesteśmy w stanie zwiększyć tę liczbę. W OSP Szczucin działa powiatowy magazyn pomocowy, ale poszczególne jednostki również zbierał różnego rodzaju dary. Nasza pomoc dotarła również na Ukrainę do pochodzącego z naszego terenu księdza Twaroga.

O co Szczucin stara się w ramach naboru wniosków z Polskiego Ładu?

Do drugiego naboru złożyliśmy wniosek dotyczący budowy przedszkola z oddziałem żłobkowym. To nasze priorytetowe zadanie od początku kadencji. Koszt zadania to na dziś 15 milionów złotych, ale mamy świadomość, że ta cena może wzrosnąć z racji szaleństwa na rynku materiałów budowlanych. Zobaczymy czy dostaniemy pieniądze i jak po przetargu będzie wyglądała finalna kwota realizacji tej inwestycji. Ale na tym nie koniec. Złożyliśmy także drugi wniosek dotyczący remontów dróg. Natomiast trzeci wniosek do Polskiego ładu dotyczy zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej w Szczucinie, jak również wokół Hali Sportowej w Szczucinie.

Kiedy zakończą się prace na placu targowym?

Na największym targowisku w regionie prace potrwają do końca czerwca. Inwestycja została rozpoczęta w styczniu. Pogoda sprzyja, więc wykonawca wykonał już prace dotyczące odwodnienia terenu. Teraz są ustawiane obrzeża przygotowywane do ułożenia kostki brukowej. Natomiast asfalt pojawi się w tym miejscu gdy ruszą prace w otaczarniach. Wówczas nowy asfalt pojawi się na naszym placu targowym.

Ale to nie jedyna inwestycja, którą realizujecie. Proszę powiedzieć, co realizowane jest obecnie w Szczucinie i okolicach?

W tym roku finalizujemy budowę Centrum Kultury i Biblioteki. Prace idą bardzo dobrze, zgodnie z harmonogramem i na koniec listopada budynek zostanie oddany do użytku. Kolejnym zadaniem w fazie wykonania jest remont ulicy Piasków. Wykonawca skorzystał z sprzyjających warunków atmosferycznych i prace są na dużym poziomie zaawansowania. Podobnie jak w przypadku placu targowego, również w tym przypadku wykonawca czeka na start prac w otaczarniach, aby pozyskać masę asfaltową.

Idą trudne czasy dla samorządów? Wspomniał Pan o szaleństwie cenowym, ale może być problem też z wykonawstwem.

Polski Ład i zmiany w podatku PIT, kolejne zmiany przed nami. Wszystko co ma negatywny wpływ na dochody samorządu utrudnia nam pracę. Zobaczymy co przyniesie przyszłość i jak te dochody samorządu będą wyglądały w ciągu roku. Budżet jednostki samorządu terytorialnego to praca na żywym organizmie. W trakcie roku z całą pewnością będą zmiany. Ograniczone dochody samorządu, inflacja, galopujące ceny materiałów budowlanych – trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie inwestycje będzie można wykonać. Ale bądźmy optymistami!

Śledząc Facebooka trafiłem na zdjęcia z przekazania sprzętu dla OSP Szczucin. W co zostali uzbrojeni strażacy?

Rzeczywiście, kilkanaście dni temu przekazywaliśmy sprzęt druhom razem z posłem Piotrem Sakiem oraz prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierzem Koprowskim. W 2021 roku pozyskaliśmy współfinansowanie do quada, który trafił do naszej największej jednostki, czyli OSP Szczucin. Ta jednostka wykonuje ogrom zadań, znajduje się na drugim miejscu w województwie biorąc pod uwagę liczbę wyjazdów do akcji, których było w ubiegłym roku 256. W tym roku w pierwszym kwartale było tych wyjazdów już 80. Przekazany sprzęt znacznie pomoże przy realizacji akcji ratowniczych, szczególnie podczas akcji związanych z powodzią, ale także podczas poszukiwania osób zaginionych. Poseł Piotr Sak zaangażował się w pomoc jednostce i udało się pozyskać dofinansowanie, a na wspomnianym spotkaniu w Szczucinie zadeklarował dalsze wsparcie naszej jednostki w zakupie ubrań bojowych. Przy tak dużej liczbie wyjazdów wiadomo, że sprzęt, a w tym wypadku odzież ochronna szybko się zużywa. Stąd konieczne są częste zakupy. A to nie są małe koszty. Sam ubiór to 5 tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć koszt zakupu hełmu, butów…

Jakie jest nastawienie w Szczucinie dotyczące wydarzeń kulturalnych w obecnej sytuacji?

Z racji tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą przekłada się także na nasze życie kulturalne. Nie wyobrażam sobie organizować dużych koncertów, pikników w sytuacji kiedy kilkaset kilometrów od nas masowo zabijani są ludzie. Musimy zachować pewien umiar.

Wróćmy na koniec do inwestycji. Proszę powiedzieć kilka słów na temat projektów przyszłości. Co aktualnie projektujecie?

Mamy już gotową dokumentację projektową budynku socjalnego, w którym będzie 8 mieszkań.  Składamy wniosek o dofinansowanie realizacji tej inwestycji do BGK. Liczymy, że uda nam się pozyskać duże pieniądze. Według wskaźników możemy liczyć nawet na 85% dofinasowania. Kolejnym tematem, który realizujemy jest budowa ronda w Szczucinie. Wpłynęła już do mnie koncepcja tego zadania i zmiany organizacji ruchu związanej z wykonaniem tej inwestycji. Będziemy ten projekt konsultować z mieszkańcami. Trzecim ważnym tematem w fazie projektowania jest Budowa Ośrodka Zdrowia w Szczucinie. Teren pozyskamy od szczucińskiej parafii, wstępne uzgodnienia już za nami, jest zgoda na wykup gruntu. Chcemy zdążyć złożeniem dokumentów umożliwiających budowę przed planowaną nowelizacją prawa budowlanego. Ośrodek Zdrowia to dziś inwestycja niezbędna. Mamy starzejące się społeczeństwo, musimy stworzyć warunki do godnego, pozbawionego barier architektonicznych korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Mamy młodą kadrę lekarską, brakuje tylko odpowiedniego lokum. Jako samorząd musimy zadbać o odpowiednie warunki, aby łatwiej i lepiej można było zadbać o własne zdrowie.

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.