24 lutego 2024
Wywiady

Tomasz Stelmach: Dobrze wykorzystaliśmy minione 4 lata

Rozmowa z Członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomaszem Stelmachem. 
Czas na małe podsumowanie kadencji 2014-2018

Czas szybko biegnie i moja druga kadencja w samorządzie powiatowym dobiega końca. W odróżnieniu od poprzedniej, w tej kadencji reprezentowałam mieszkańców Gminy Tarnów już nie tylko na forum Rady Powiatu ale i w gremium ścisłego kierowania jakim jest Zarząd Powiatu. To tam zapadają decyzje rzutujące na najważniejsze kierunki rozwoju oraz montaże finansowe dotyczące inwestycji i ich realizacji. Wszystko w całościowej perspektywie 16 gmin Powiatu Tarnowskiego. Jako Zarząd Powiatu rozpoczynaliśmy kadencję z budżetem 120 mln. zł. Tegoroczny to grubo ponad 160 mln. zł. To wzrost o przeszło 35 procent co jest skutkiem naszej aktywności w pozyskiwaniu dodatkowych pieniędzy zewnętrznych, zarówno Unijnych jak i od naszego rządu „Dobrej Zmiany”. Resumując, w tym roku na inwestycje w 16 gminach Powiatu Tarnowskiego przeznaczyliśmy jako Zarząd za zgodą Rady Powiatu, przeszło 41 mln zł.

Co udało się zrobić dla Gminy Tarnów w tej kadencji Rady Powiatu ?

Moje ulubione segmenty działalności samorządowej to m.in. poprawa stanu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez doposażanie w nowoczesny sprzęt jednostek OSP oraz napawa nawierzchni dróg powiatowych biegnących w Gminie Tarnów, co wraz z coroczną rozbudową sieci chodników wzdłuż tych dróg, znacznie poprawia stan bezpieczeństwa na tych szlakach zarówno dla pieszych jak i komfort jazdy i bezpieczeństwo dla kierujących. I tak, odkąd jestem w Zarządzie Powiatu kwota promes na doposażenie sprzętowe dla druhów OSP z Gminy Tarnów, wynosi nieprzerwanie od 4 lat ponad 20 tys. w skali roku, co w skali kadencji daje ponad 80 tys. złotych. Myślę że te wymierne działania nieustanie podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa w razie ewentualnego zagrożenia. Dalej wspomniane wyżej inwestycje na drogach powiatowych w chodniki, to średnio po 3 odcinki w różnych miejscowościach, realizowane corocznie wraz z samorządem Gminy Tarnów na zasadach 50 na 50. W skali całej kadencji to ponad 12 odcinków zrealizowanych chodników przy tych drogach. Nadto dzięki mojemu zaangażowaniu udało się w tej kadencji wyremontować gruntownie i solidnie 4 odcinki dróg powiatowych. Mowa tu o ulicy Wolskiej w Koszycach Małych, ul. Słonecznej w Zgłobicach w kierunku na Błonie, oraz w tym roku – dokończenie odnowy drogi powiatowej w Łękawce oraz modernizacja krótkiego ale ważnego dla miejscowości Nowodworze, odcinka przy tamtejszym ośrodku zdrowia i Domu Ludowym. Ważnym dla mnie, a zrealizowanym właśnie w tym miesiącu zadaniem z tego segmentu, jest poprawa stanu bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w Koszycach Małych obok Ośrodka Zdrowia i Remizy OSP. Wymiana znaków D-6 na animowane i lepiej oświetlone, plus planowany na wiosnę montaż akustycznych progów zwalniających, wydatnie zwiększy bezpieczeństwo pieszych korzystających z tego przejścia. Więcej moich inicjatyw, interwencji i realizacji małej infrastruktury przy drogach powiatowych, jest opisanych na mojej stronie internetowej: www.tomasz-stelmach.pl oraz na moim profilu w najpopularniejszym serwisie społecznościowym, zapraszam do śledzenia na bieżąco.
A jakieś działania spoza infrastruktury drogowej ?

Samorząd to nie tylko nakładki bitumiczne, chodniki czy świętowanie. To niejednokrotnie pomoc potrzebującym. Przykładowo w tym roku, reagując na sygnał z naszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o trudnej sytuacji rodziny z moich rodzinnych Koszyc Wielkich, pomogłem jak tylko dało się najlepiej. W maju tego roku osierocona przez zmarłego ojca rodzina z rozpoczętym remontem domu została sama. Gmina Tarnów oraz Fundacja Piękne Anioły rozpoczęły akcję pomocy, tak by remont tego domu jak najszybciej dokończyć. Brakowało jedynie fachowców od robót wykończeniowych w budownictwie. Gdy tylko dostałem ten sygnał, jako szef tarnowskiego OHP zaproponowałem pomoc naszych fachowców. Udało się w dwa tygodnie wyremontować dwa pokoje dla dzieci, tak by w godnych warunkach rozpoczęły nowy rok szkolny. Dla rodziny akcja oczywiście była bezkosztowa. A pracownicy OHP pracowali po godzinach.

A młodzi mieszkańcy Gminy mają pożytek z radnego powiatowego ?

Myślę, że i tu nie jest ze mną najgorzej, na tle konkurencji. Od 2016 roku organizuję wyjazdy młodzieży z terenu całej gminy na mecze, wtedy ekstraklasowej a dziś pierwszoligowej, Termaliki BrukBet Nieciecza. Chcę tym działaniem pokazać, że czas wolny od zajęć szkolnych można spędzić ciekawie i w odróżnieniu od innych stadionów – kulturalnie. W myśl zasady od kibicowania do zaangażowania, chcę zaszczepić bakcyla sportowego tak ważnego dla każdego z nas, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Akcja ta, spotkała się z całkiem sporym zainteresowaniem i będzie nadal kontynuowana w tym sezonie sportowym. Poza tym wszystkie kluby sportowe z naszej gminy, mogą liczyć na moją pomoc w razie potrzeby, szczególnie te, które pracują z grupami młodzieżowymi. Wracając do młodych i ich zainteresowań: 10 i 11 września tego roku, zaproponowałem młodym mieszkańcom Gminy Tarnów coś bardziej naukowego. Zaprosiłem młodzież z naszej gminy wraz z nauczycielami, do zwiedzania interaktywnej wystawy Centrum Nauki Kopernik, czyli jeżdżącego po całej Polsce tzw. „Naukobusu”. W miejscu gdzie na co dzień pracuję ta ciekawa interaktywna ekspozycja pozwalała na rozwiniecie naukowych pasji poprzez samodzielne eksperymentowanie, pobudzała ciekawość i uczyła bez wysiłku znanego z lekcji. Na moje zaproszenie odpowiedziały, wszystkie szkoły z terenu naszej gminy. Jako nauczyciel jestem tym zbudowany.

Jakieś plany na kolejną kadencję ?

Kolejne pomysły na następną kadencję już mam. Zarówno dla seniorów jaki i młodzieży. Ma również nadzieję, że dzięki rozsądnym wyborcom z okręgu Gmina Tarnów, będą one skutecznie i z właściwym dla mnie zaangażowaniem zrealizowane. Wszystko w rękach mieszkańców Gminy Tarnów, którzy 21 października wybiorą swoich 4 radnych powiatowych. Czy będę jednym z nich czas pokaże. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.