25 maja 2024
Aktualności

Wakacje z dopalaczami

Od początku wakacji do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala św. Łukasza w Tarnowie trafiło ponad 40 osób, które zażyły tzw. dopalacze.

– Trafiają do nas w różnym stanie. Część z nich zażyła te substancje po raz pierwszy, inni są już poważnie uzależnieni – mówi dr Norbert Januszek, z-ca kierownika SOR – Trzeba podkreślić, że tak naprawdę w każdym przypadku nie wiemy dokładnie z czym mamy do czynienia. Zawartość tzw. dopalaczy jest różna i bardzo często się zmienia. Często mamy do czynienia z agresją pacjentów, brakiem kontaktu z nimi. Osoby, które zażywają takie substancje nie mają zupełnie świadomości w jaki sposób mogą one na nie zadziałać.

Większość osób, które trafiło do SOR to osoby młode, kilkunastoletnie. Choć coraz częściej zdarzają się przypadki pacjentów powyżej 30 – tego roku życia.

– Na miejscu u nas są odtruwane. Część takich pacjentów kierujemy do Ośrodka Zdrowia Psychicznego, bo okazuje się, że nie jest to jednorazowe zatrucie, ale już uzależnienie. Część – nastolatkowie – trafiają do Oddziału Pediatrii – dodaje Violetta Kowalewska, kierownik tarnowskiego SOR.

Dodajmy, że od września do listopada w osiemnastu klasach tarnowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych realizowany będzie program profilaktyczny „Nie daj się oszukać – dopalacze to też narkotyki”. Łącznie uczestniczyć w nim będzie około 450 uczniów.

Założeniem programu jest przede wszystkim obalenie mitów dotyczących środków psychoaktywnych i zastąpienie ich rzetelną wiedzą. Zajęcia prowadzone będą przez współautora programu, specjalistę w zakresie profilaktyki uzależnień, Lecha Gwiaździńskiego z Płocka.

W programie realizowanym w ramach Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, wykorzystywane będą krótkie wykłady. Przewiduje on także odgrywanie związanych z tą problematyką scenek, „burze mózgów” oraz pracę w małych grupach. Zajęcia trwać będą dwie godziny lekcyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.