30 kwietnia 2024
Wywiady

Włodzimierz Bernacki: Czas na „dobrą zmianę” w Europarlamencie

 

Rozmowa z prof. Włodzimierzem Bernackim, wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, posłem na Sejm RP, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 

Dlaczego 26 maja warto pójść na wyboru do Parlamentu Europejskiego? Czy to takie ważne?

Tak, to bardzo ważne. Niestety wiele osób nie przykłada znaczenia do tych wyborów, uważając, że Parlament Europejski jest daleko i nie ma dla nas większego znaczenia. Tymczasem wybory te są niezwykle ważne, bowiem Unia Europejska w znacznej mierze decyduje o sprawach bezpośrednio nas dotyczących. Dlatego musimy dokonać wyboru dobrej i silnej reprezentacji, składającej się z dobrze przygotowanych i sprawdzonych ludzi. Silna reprezentacja, walcząca o silną pozycję Polski w Europie, wspierająca dobre zmiany w Polsce wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, po zwycięstwie będzie musiała podjąć działania o dobrą zmianę w Europie.

Co oznacza „dobra zmiana z Europie”?

Polska musi być traktowana na równi z innymi, znaczącymi europejskimi państwami. Zasada wolni z wolnymi, równi z równymi winna stać się fundamentem relacji pomiędzy państwami członkami Unii Europejskiej. Istotne jest budowanie silnej Unii Europejskiej z silnymi państwami, to musi być wspólnota ojczyzn. Celem środowiska Zjednoczonej Prawicy jest zagwarantowanie bezpieczeństwa socjalnego Polaków, a także walka z przestępczością, szczególnie z korupcją i przestępstwami podatkowymi VAT. Tu potrzebna jest ściślejsza współpraca w ramach Unii Europejskiej.

O co będzie Pan zabiegał w Brukseli?

W Parlamencie Europejskim będę przede wszystkim bronił interesów Rzeczypospolitej Polskiej. Po prostu będę walczył o sprawy Polskie – o sprawiedliwą politykę społeczną, rolną, gospodarczą i obronną. Ważną sprawą jest dobre rozdzielane pieniędzy unijnych. Fundusze europejskie powinny być dzielone w sposób sprawiedliwy, przede wszystkim kierowane do mniejszych ośrodków miejskich oraz na wieś polską. Tylko w ten sposób można budować system zmierzający do wyrównywania poziomu życia. Zasada równości powinna wesprzeć się na zasadzie równości szans. Nie można zapomnieć także m.in. o działaniach zmierzających do poprawy jakości powietrza, bo smog nie jest tylko polskim problemem.

Od lat jest Pan związany z Tarnowem i ziemią tarnowską. Gdy zostanie Pan europarlamentarzystą to wszystko się zmieni?

Byłem i jestem dla Państwa dostępny jako parlamentarzysta VII i VIII kadencji. W Tarnowie prowadzę swoje biuro poselskie, w którym od lat staram się pomagać mieszkańcom regionu. Od 2016 r. piastuję funkcję Prezesa Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Tarnowie. Daję gwarancję, że będę z Państwem, tak jak dotychczas na co dzień, a nie tylko w mediach. Nadal będę blisko ludzi realizując zgłaszane potrzeby. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o poparcie mojej kandydatury. Startuję z pozycji nr 5 na liście PiS. Będę zaszczycony mogąc reprezentować Tarnów i ziemię tarnowską w Parlamencie Europejskim.

 

Włodzimierz Bernacki, 59 lat, mąż, ojciec, profesor nauk humanistycznych (2013), doktor habilitowany (2004) Uniwersytet Jagielloński. W latach 2008-2011 był dyrektorem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Jest autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów. Publikuje w „Naszym Dzienniku”, „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Nowym Państwie”. Redaktor naczelny „Zeszytów Politycznych Prawa i Sprawiedliwości”. Prezes Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. Poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji. Przewodniczący komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz Komisji Etyki. Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem; Wiceprezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.