25 lutego 2024
Aktualności

Zakończenie prac nad odbudową wieży zamku w Melsztynie – co warto wiedzieć?

W tym roku zakończone zostaną prace nad odbudową i konstrukcyjnym domknięciem wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na ostatni, szósty już etap czynności z tym związanych otrzymała 350 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatni etap prac zakłada podniesienie muru zabytkowej budowli do poziomu 20 metrów i zakończenie całości dachem. Wieża ostatecznie będzie miała przeszło 28 metrów wysokości. Na ostatniej kondygnacji znajdować się będzie przestrzeń widokowa, z której podziwiać będzie można piękne krajobrazy doliny Dunajca, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności zobaczyć również szczyty Tatr.

Po całościowej odbudowie zamkowej wieży koncentrować się będziemy na poszukiwaniu pieniędzy na kontynuowanie rozpoczętych już prac w celu odtworzenia przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje i również będzie udostępniana dla turystów – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Zleciliśmy wykonanie dokumentacji projektowej na zabezpieczenie  zewnętrznych murów zamku, które zagrożone są osuwiskami. Szczególnie trudny teren znajduje się od południowo wschodniej strony, gdzie mury przez erozję ziemi są już bardzo uszkodzone.

Po zabezpieczeniu osuwisk będzie można planować częściową odbudowę także zewnętrznych murów dawnej warowni. Miałyby metr wysokości i stanowiły zarys zamku, aby odwiedzający to miejsce mogli sobie wyobrazić, jak kiedyś naprawdę wyglądał.

W latach 2018 – 2022  wykonano pięć etapów odbudowy wieży zamku w Melsztynie o wartości przeszło 3 mln zł,  z czego blisko 2,3 mln zł to środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to kwota 225 tys zł, a więc rządowe środki wyniosły ponad 80% wartości całkowitej inwestycji. Dotychczasowy wkład własny Gminy Zakliczyn wyniósł przeszło 500 tys zł.

Warto przypomnieć, że w dniach od 23 do 25 czerwca na melsztyńskim wzgórzu zorganizowana zostanie kolejna biesiada rycerska z wieloma atrakcjami. Będzie można m.in. przekonać się jak wyglądało życie w średniowieczu, zobaczyć bitwę o zamek i obrzęd świętojański a także obejrzeć wyjątkowy pokaz laserowy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.