28 maja 2024
Kultura

Zamek w Dębnie zaprasza na jesienne spotkanie z muzyką i wyjątkową kolekcją.

W niedzielę, 7 października o godz. 17:00 będziemy gościć w naszym zamku pianistkę Ninę Kuźmę-Sapiejewską i kolekcjonerkę Teresę Waydowicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Nina Kuźma-Sapiejewska urodziła się w Warszawie. Studia muzyczne ukończyła na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Lucjana Galona – ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często odwiedza swój rodzinny kraj. Kocha Chopina, bo, jak sama mówi – (…) to największy kompozytor na fortepian. The New York Times prezentuje ją jako „znakomitą interpretatorkę Chopina” a The Washington Star” określa jako „absolutnie pierwszą klasę.” The Washington Post pisze o jej „elektryzującym koncercie“. Kuźma-Sapiejewska daje koncerty na całym świecie.

7 października zagra dla publiczności na zamku w Dębnie w koncercie „Recital romantyczny – Muzyka i Poezja”. Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia będzie prezentacja poezji w wykonaniu córki artystki – amerykańskiej aktorki Ewy Marii Wójcik.

Zaprezentowane zostaną utwory największych polskich twórców jak m.in. Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin czy Juliusz Słowacki. Spotkanie wpiszę się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teresa Waydowicz jest z wykształcenia pedagogiem i muzykiem. Od 2002 roku prowadzi w Tarnowie Szkołę Muzyczną Yamaha, która zajmuje się prowadzeniem zajęć nauki śpiewu i gry na instrumentach. Poza pracą zawodową słynie z wystaw własnych kolekcji. W Muzeum Okręgowym prezentowała wystawy lalek (największa w Polsce) oraz biżuterii. Wystawa pt. „Muzyczna Odyseja”, której wernisaż odbędzie się podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie, będzie składać się ze starych wyjątkowych instrumentów, starych nut i innych akcesoriów związanych z szeroko pojętym tematem muzyki. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada. Kuratorem jest kierownik oddziału Muzeum Zamek w Dębnie Krystyna Gurgul.
Kwartalne spotkania przy napojach, to cykl wydarzeń realizowanych w dębińskim oddziale Muzeum Okręgowego, mający na celu poszerzenie oferty kulturalnej subregionu tarnowskiego, poprzez spotkanie ze sztuką wizualną oraz muzyką. Cykl ten promuje także lokalnych twórców oraz daje możliwość zaprezentowania się młodym adeptom sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.