24 lutego 2024
Aktualności

Zamiast Sejmu będzie Trybunał Stanu

Piotr Sak został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. Dla młodego adwokata z Tarnowa to kolejny ważny krok na ścieżce kariery. Do tej pory był chociażby posłem, radnym wojewódzkim oraz wieloletnim Rady Miejskiej w Tarnowie. 

 

Zgodnie z przepisami przewodniczącym Trybunały Stanu jest I prezes Sądu Najwyższego, którym jest obecnie Małgorzata Manowska. Sejm wybrał natomiast zastępców przewodniczącego mec. Jacka Duboisa i Łukasza Juliusza Andrzejewskiego oraz pozostałych członków, w tym Piotra Saka.   

– Bardzo dziękuję nowo wybranym parlamentarzystom za zaufanie i powierzoną funkcję. Za swojej strony deklaruję rzetelne i sumienne wykonywanie obowiązków w ramach funkcji sędziego Trybunału Stanu – komentuje nowo wybrany sędzia. 

Głównym zadaniem Trybunału Stanu jest egzekwowanie odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania) oraz za przestępstwa pospolite i skarbowe w przypadku Prezydenta RP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.