26 kwietnia 2024
Aktualności

Złoty Wilk dla młodzieży z Tarnowa

Dwa i pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Najlepsze inicjatywy są nagradzane od lat społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku wśród zwycięskich akcji jest projekt TAKsprawni młodzieży z Tarnowa, która organizowała charytatywne zawody wspinaczkowe, aby wspomóc osoby z niepełnosprawnościami.

 

Ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało tysiąc własnych projektów społecznych w tym roku szkolnym. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, święta młodzieżowej aktywności społecznej. To podsumowanie całorocznej pracy młodzieży, która działa z sercem i sensem.

 

Działanie z sercem

Młodzi w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności.

— Olimpiada jest świetną okazją do tego, żeby rozwijać swoje umiejętności, uczyć się odpowiedzialności i robić naprawdę niesamowite rzeczy. Udział to jednak nie tylko sama praca, ale też dużo zabawy, satysfakcji i możliwość poznania interesujących rówieśników. Podczas realizacji projektu nauczyliśmy się pracy zespołowej, organizacji czasu i pracy, podejmowania decyzji oraz kompromisu. Są to bardzo przydatne umiejętności zarówno w pracy jak i w życiu, gdzie trzeba podejmować ryzyko i radzić sobie z wieloma przeciwnościami. Posiadanie pasji otwiera nam wiele możliwości. Robienie projektu, na temat który kochamy, sprawia że angażujemy się w niego i daje nam to ogromną przyjemność i satysfakcję. Tym właśnie różnią się projekty szkolne od projektów ze Zwolnionych z Teorii — mówi Kinga Pałka z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, przedstawicielka projektu TAKsprawni.

 

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy. — Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami, nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów, czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie — mówiła do finalistów podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Na Wielkim Finale nie zabrakło nauczycieli, którzy w tym emocjonującym i aktywnym czasie, jakim dla młodych jest realizacja własnych inicjatyw, są ogromnym wsparciem. Ich rola jest nieoceniona – wzmacniają, motywują do działania, pomagają w razie trudności i wyzwań, a na koniec doceniają i celebrują osiągnięcia uczniów.

 

Działanie z sensem

Organizatorzy olimpiady mówią, że z roku na rok rośnie liczba realizowanych projektów. Pracodawcy odbierają finalistów jako aktywną i chętną do działania młodzież z pierwszym doświadczeniem praktycznej pracy. Realizacja projektu pozwala robić dobre rzeczy dla lokalnej społeczności i uczyć się przy tym pracy w grupie, organizacji zadań czy skutecznej komunikacji – kompetencji wskazywanych jako deficytowe przez pracodawców na całym świecie. — Żyjemy w czasach gdy jedyną pewną w życiu pokolenia, które wchodzi w dorosłość, będzie ciągła zmiana. Dlatego też zależało nam, aby w ramach programu #WyzwanieReckitta, przekazać, dlaczego tak istotne jest rozumienie zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych oraz umiejętność szybkiej adaptacji do sytuacji np. poprzez przebranżowienie się. Naszym celem było wsparcie młodzieżowych inicjatyw z każdego zakątka Polski — mówi Katarzyna Krzyżewska Marketing Manager i Head of Purpose Council w Reckitt.

 

Najaktywniejsza młodzież w regionie

 

Wielki Finał olimpiady Zwolnieni z Teorii odbył się 19 maja na Torze Służewiec w Warszawie. Podczas wydarzenia, które prowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, nagrodzono projekty w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów.

W kategorii wydarzenie publiczne, Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny wygrał zespół realizujący projekt TAKsprawni młodzieży z Tarnowa, która organizowała charytatywne zawody wspinaczkowe, aby wspomóc osoby z niepełnosprawnościami. Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 50 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 267 finalistów w regionie. Młodzież z Krakowa, Tarnowa, Mszany Dolnej, Nowego Sącza, Bochni, Oświęcimia, Kęt, Limanowej, Piekar i Dobczyc realizowała takie inicjatywy jak projekt Dzieci i Ryby polegający na przeprowadzeniu kampanii społecznej poruszającej współczesne problemy dzieci i młodzieży czy inicjatywa Autentyczni stworzony z myślą o osobach żyjących ze spektrum autyzmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.