28 lutego 2024
Aktualności

2 miliony złotych będzie kosztowała budowa Muzeum Armii Krajowej w Tarnowie

Gotowa jest już dokumentacja techniczna i projektowa dla nowego muzeum. Pokoszarowy budynek, w którym obecnie mieści się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów, ma zostać zmodernizowany i zaadaptowany do potrzeb nowoczesnej ekspozycji. – Chciałbym zrealizować ten projekt jak najszybciej, żeby móc radość z niego dzielić z kombatantami AK – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego częścią jest Izba. 

Prace, obejmujące między innymi podwyższenie budynku, wyburzenie wewnętrznych ścian działowych, budowę sali audiowizualnej na 30 osób, mają potrwać około dwóch lat. Ich koszt szacowany jest na ponad 2 miliony złotych, pieniądze maja pochodzić ze środków zewnętrznych, które Tarnów chce pozyskać na rewitalizację, bo projekt jest częścią większego programu rewitalizacji miasta. Obecnie w Izbie Pamięci przy ulicy Mościckiego 29 jest około stu eksponatów, związanych z historią AK – w tym oryginalnej broni, mundurów, archiwalnych dokumentów, zdjęć. 

– Mamy co pokazać i mamy o czym mówić. W nowym muzeum znalazłoby się miejsce również na wątki dotyczące pierwszego transportu do Auschwitz, który wyruszył właśnie z Tarnowa, akcji “Trzeci Most”, historii 16 Pułku Piechoty – podkreśla dyrektor Szpunar i dodaje, że najpewniej ogłosi również zbiórkę pamiątek po AK w regionie tarnowskim. Wiodące tematy wystawy i jej układ są konsultowane z kombatantami AK, kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na kwiecień. Można powiedzieć, że – jak na Armię Krajową przystało – jesteśmy w gotowości bojowej do stworzenia muzeum – mówi Andrzej Szpunar.

Autorem projektu architektonicznego i wstępnego kształtu ekspozycji jest Artur Grodziński. Koszty związane z jego przygotowaniem, w wysokości 50 tysięcy w większości pokryła dotacja, przekazana na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Armia Krajowa – największe konspiracyjne ugrupowanie zbrojne w okupowanej Europie została powoła 14 lutego 1942 roku. Doszło wówczas do przemianowania Związku Walki Zbrojnej. W 1944 roku w jej szeregach walczyło 400 tysięcy żołnierzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.