15 lipca 2024
Kultura

30 preludiów Henryka Miłka – koncert organowy w tarnowskiej katedrze

W sobotę 26 maja w Bazylice Katedralnej pw. NMP w Tarnowie odbędzie się koncert organowy – 30 preludiów Henryka Miłka. Początek o godz. 19. Patronem medialnym wydarzenia jest ,,Kurier Tarnowski”. 
Wydarzenie odbywa się w ramach Projektu MIŁEK 2018, który przywraca kulturze niesłusznie zapomnianego, a bardzo popularnego przed wojną, kompozytora Henryka Miłka (1878-1943), w roku jego 140. urodzin. Za nami już dwa koncerty w Wawrzeńczycach (miejscu jego urodzin), tam też została wmurowana tablica pamiątkowa, koncert w Krakowie-Łagiewnikach, koncert w miechowskiej Bazylice Bożogrobców; Miłka śpiewał również chór Opery Wrocławskiej.
Planowane są kolejne koncerty w miejscach związanych z życiem i twórczością kompozytora – oprócz Tarnowa (tu Miłek, pod koniec XIX w., uczył się gry organowej u Stefana Surzyńskiego) m.in. będą na mapie koncertowej: Sosnowiec, Kielce, Częstochowa, Pabianice i Łódź.
Komplet 30 preludiów Henryka Miłka został odnaleziony rok temu i wykonany, po raz pierwszy w całości, dopiero w lutym tego roku. Te bardzo różnorodne stylistycznie utwory zaprezentuje w Tarnowie wirtuoz organowy – Rościsław Wygranienko (laureat pierwszych nagród wielu międzynarodowych konkursów).
Koncert nie będzie biletowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.