18 maja 2024
Aktualności

5,5, miliona złotych dla powiatu dąbrowskiego

W środę w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyło się spotkanie podczas, którego została podpisana umowa pomiędzy Województwem Małopolskim a Powiatem Dąbrowskim na realizację projektu „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Dąbrowskiego”. Umowę na inwestycję, o wartości ponad 6 mln zł, podpisali przedstawiciele samorządów: Stanisław Sorys wicemarszałek Małopolski oraz Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski.

Starosta Tadeusz Kwiatkowski, rozpoczynając spotkanie podziękował wicemarszałkowi Stanisławowi Sorysowi, za duże wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu, mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, instytucje, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, projektanci i inwestorzy zyskają powszechny dostęp do map i danych gromadzonych w zasobach geodezyjnych. Podkreślił, że wicemarszałek zawsze jest otwarty na pomoc i wspiera liczne projekty i inwestycje na rzecz rozwoju Powiśla. 

Przedmiotem wsparcia w ramach projektu jest rozwój cyfrowych rejestrów publicznych oraz narzędzi informatycznych do ich przeglądania i udostępniania, w tym na urządzeniach mobilnych, służących jednocześnie wzmocnieniu elektronicznej administracji i upowszechnianiu standardów funkcjonowania cyfrowych urzędów. Zakres wsparcia obejmuje rozwój infrastruktury informacji przestrzennej, a także cyfryzację informacji przestrzennej oraz rejestrów publicznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym: ewidencji gruntów i budynków EGIB, bazie danych obiektów topograficznych oraz geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Realizacja projektu pozwoli na szybszą dostępność do informacji, a co za tym na skrócenie czasu załatwienia spraw urzędowych związanych z informacją przestrzenną – mówił starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Głos zabrał również wicemarszałek Stanisław Sorys, który podkreślił, że do końca 2021 roku mieszkańcy powiatu dąbrowskiego zyskają powszechny dostęp do map i danych gromadzonych w zasobach geodezyjnych. Zaznaczył również, że to duże ułatwienie, bo materiały dostępne dotychczas tylko w urzędzie trafią na platformę cyfrową, do Internetu.

Od kilku lat konsekwentnie zwiększamy potencjał administracji publicznej inwestując w rozwój e-usług. Dążymy do tego, aby jak najwięcej spraw dało się załatwić za pośrednictwem Internetu. To z jednej strony duża wygoda dla klientów urzędu, a z drugiej – zdecydowane usprawnienie procedur – mówił podczas spotkania wicemarszałek Stanisław Sorys.

Na stworzenie tej bazy Powiat Dąbrowski otrzyma 5,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wkład własny samorządu wyniesie natomiast ponad 600 tys. zł. 

Baza zasobów geodezyjnych, którą w najbliższych latach będzie tworzyć powiat dąbrowski to jeden z dwudziestu dwóch bliźniaczych projektów realizowanych przez samorządy na terenie całej Małopolski. Dostępne cyfrowo i w Internecie dane i dokumenty geodezyjne ułatwią dostęp do nich wszystkim zainteresowanym i usprawnią proces przygotowania np. dokumentacji projektowych.

Łączne dofinansowanie na realizację wszystkich 22 projektów w województwie małopolskim wynosi 175,7 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.