17 czerwca 2024
Wywiady

Anna Czech: Kobiety z rakiem piersi zyskają lepsza opiekę

Rozmowa z Anną Czech, posłem na Sejm, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia

 

W całej Polsce ma powstać kilkadziesiąt ośrodków leczących kompleksowo raka piersi – tak zwane Breast Units. Program pilotażowy ma ruszyć w 2018 roku 

W Sejmie zajmuje się Pani głównie tematami zdrowia Polaków…

W Sejmie zajmuję się głównie tym, na czym się znam, czyli służbą zdrowia, która jest bardzo trudnym obszarem, bowiem w żadnym kraju nie ma idealnego systemu ochrony zdrowia. Dlatego niemalże od początku mojej obecności w Sejmie dążyłam do pracy w Komisji Zdrowia oraz powołania Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, tak aby wypracowywać w gronie posłów-ekspertów w tej dziedzinie systemowe rozwiązania, które będą podnosić jakość oraz komfort świadczonych usług przez szpitale. Podpowiadamy rozwiązania i pomagamy je realizować. Za nami już 41 posiedzeń, z których wszystkie kończyły się konkretnymi wnioskami do ministra oraz władz Narodowego Funduszu Zdrowia czy Rządu.

Czy problem chorób piersi u kobiet jest jakimś szczególnym wyzwaniem?

Temat ten jest mi bardzo bliski, ponieważ od wielu lat jako dyrektor szpitala spotykam się z pacjentami i stowarzyszeniami Amazonek, które zwracają mi uwagę na konkretne problemy. Teraz jako poseł mam okazję przekazywać wnioski z posiedzeń Zespołu wprost do Ministerstwa i Rządu. W czasie posiedzeń Zespołu zajmujemy się tematami, które dyskutowane są od lat, które mają służyć poprawie sytuacji pacjenta w systemie, jednak z jakichś powodów konkretne rozwiązania nie zostały wprowadzone w życie.

Rozumiem, że jednym z takich pomysłów jest utworzenie na terenie kraju Breast Units? Czym są i gdzie mają powstać?

Każdego roku mamy w Polsce blisko 20 tys. nowych zachorowań na nowotwór piersi. To wyzwanie dla wielu placówek medycznych. Breast Units to ośrodki, które kompleksowo mają objąć pacjentkę opieką onkologiczną. Począwszy od trafnej diagnostyki po leczenie chirurgiczne, radioterapię, brachyterapię, leczenie systemowe, rehabilitację oraz rekonstrukcję plastyczną i dalsze monitorowanie stanu zdrowia. Tak naprawdę te ośrodki już istnieją, potrzebują jednak standaryzacji i koordynacji, by w każdym z nich można było otrzymać pomoc od A do Z. W każdym województwie takich ośrodków powinno być kilka, tak aby ich odległość wynosiła ok. 50 km od miejsca zamieszkania chorego. Wiem, że mimo powszechnego dostępu do samochodów, często pacjentki onkologiczne muszą na własną rękę dotrzeć do szpitala czy ośrodka. W całym tym pilotażowym projekcie zależy nam szczególnie na tym, aby kobiety z nowotworem piersi były objęte szybszą i bardziej kompleksową rehabilitacją. Do tej pory pacjentki po leczeniu często oczekiwały na nią bardzo długo. Tym samym trafiały do różnych ośrodków, gdzie załóżmy tylko operacja była rozwiązaniem, a potem trzeba było szukać dalszego leczenia. Tego nie chcemy, ponieważ kobiety powinny być objęte rehabilitacją w okresie przedoperacyjnym, pooperacyjnym i rehabilitacją wtórną. Dzięki pracy Zespołu, wypracowanym wnioskom i mojej własnej determinacji udało się w końcu wpisać rehabilitację jako standard w procesie leczenia, czego wcześniej niestety nie było. Otrzymaliśmy również akceptację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z którą zresztą ściśle współpracujemy.

Kiedy możemy się spodziewać formalnie powstania pierwszych Breast Units?

Obecnie trwają prace nad wyceną i harmonogramem działań. Jednak, jak wynika z zapewnień Ministerstwa Zdrowia, program pilotażowy powinien rozpocząć się w drugiej połowie 2018 roku. Będziemy na pewno pilnować tych terminów.

Czy jest szansa, że w Tarnowie również powstanie taki ośrodek?

Oczywiście. Za całą pewnością mogę powiedzieć, że już nawet istnieje. W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza mamy doskonale wyszkoloną kadrę, prowadzimy działania profilaktyczne, w ramach wielu akcji wykonujemy tysiące bezpłatnych badań dla mieszkańców w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Wykonujemy diagnostykę wstępną i pogłębioną. Odbywa się leczenie chirurgiczne, chemioterapie, brachyterapie czy radioterapie. Dzięki niedawno wygranemu konkursowi powstał nowy Oddział Rehabilitacji Dziennej dla kobiet po leczeniu, z programem rehabilitacji po mastektomii, na który zresztą zapraszam serdecznie wszystkie panie potrzebujące takiej pomocy. Ponadto powstaje Zespół Specjalistów zajmujących się rekonstrukcją piersi po mastektomii. Wiem, że dla wielu kobiet oznacza to zwycięstwo nad rakiem i powrót do normalnej aktywności. Dzięki nowoczesnym metodom chirurgii plastycznej pacjentka może opuścić szpital w stanie, w którym jej kobiecość zostaje obroniona. Widzimy już duże zainteresowanie tymi zabiegami. Myślę, że zespół ruszy z działalnością od nowego roku.

Na pewno będziemy jeszcze wracać do tego tematu. Pani Poseł jakimi jeszcze ważnymi tematami zajmuje się obecnie Parlamentarny Zespół, którym Pani kieruje?

Naszym celem jest wspieranie polityki zdrowotnej Rządu, w prace Zespołu włączyli się posłowie, którzy są ściśle związani ze służbą zdrowia, ale nie zamykamy się na głosy środowiska spoza parlamentu. Nasze prace w perspektywie czasu przeradzają się w konkretne rozwiązania podnoszące jakość opieki zdrowotnej w Polsce. Przykładem jest uchwalona we wrześniu ustawa o zakazie korzystania z solarium osób poniżej 18 roku życia. Z inicjatywą wystąpił Prezydent Andrzej Duda, a prace nad ustawą trwały m.in. w Parlamentarnym Zespole ds. Organizacji Ochrony Zdrowia. Kilka posiedzeń naszego Zespołu poświęconych zostało kompleksowej opiece psychiatrycznej w Polsce. Chodzi o pilotażowy program zakładający powstanie Centrów Zdrowia Psychicznego. Intensywne prace trwają w Ministerstwie Zdrowia. Celem jest umożliwienie pacjentom dotkniętym zaburzeniami psychicznymi w sposób kompleksowy oraz w miarę możliwości jak najbliżej miejsca zamieszkania podjęcie leczenia i terapii. Do reformy opieki psychiatrycznej niewątpliwie przyczyni się zwiększenie bazy takich centrów, ilości oddziałów psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych, jak również modernizacja istniejącej bazy szpitalnej. W przygotowaniu jest harmonogram pilotażu uwzględniający również tarnowski Szpital św. Łukasza. Jest to zagadnienie tak szerokie i ważne, że powinno być tematem naszej kolejnej rozmowy.

 

Mam nadzieję, że do tych tematów wrócimy wkrótce.

Dziękuję za rozmowę.

 

Jeden komentarz do “Anna Czech: Kobiety z rakiem piersi zyskają lepsza opiekę

  • Moja mama ma raka nerki z przezutami…lekarze nie chca Jej leczyc..zaczelysmy same leczenie ekstraktami konopnymi CBD +CBDA 6% kupionymi na konopiafarmacja pl …czekamy na efekty…na pewno poprawil sie Jej apetyt…na pewno jest silniejsza i bardziej chetna do zycia…takiej checi Jej bardzo brakowalo…na pewno Ja nic nie boli…czasem jakies delikatne kolki ktore same ustepuja….Wierze w te ekstrakty i mame…na pewno damy rade…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.