25 kwietnia 2024
Aktualności

Beata Szydło weźmie udział w promocji książki o tarnowskich świętych i błogosławionych

„Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” – to tytuł najnowszego albumu powstałego z inicjatywy ks. Jana Bartoszka, asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Promocja albumu odbędzie się 17 maja o godz. 10.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziała m.in. wicepremier Beata Szydło. Będą obecni także prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji tarnowskiej.
Promocja albumu będzie połączona z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – To opracowanie stanowi materialny wymiar podkreślenia wdzięczności Bogu za dar setnej rocznicy odzyskania niepodległości – podkreśla ks. Bartoszek.
Na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo duży, co potwierdza również obecność blisko 250 relikwii z różnych wieków – począwszy od relikwii Krzyża Świętego, których jest około 40, aż po najliczniej przechowywane w kościołach i kaplicach relikwie św. Jana Pawła II – jest ich ponad 150. Podobna jest liczba relikwii bł. Karoliny Kózkówny (ok. 140), które złożone są w
relikwiarzach i mensach ołtarzowych.
Album pt.: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” zawiera fotografie niektórych relikwiarzy świętych i błogosławionych znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej wraz z podaniem miejsc kultu. Album został podzielony na kilka części, co pozwala lepiej wyeksponować relikwie patronów Polski i świętych okresu zaborów, nazwanych w nim „Apostołami Niepodległości”.

– Dużo miejsca w tej publikacji poświęcono relikwiom św. Jana Pawła II – syna niepodległej Polski, który niemal wszystkich świętych i błogosławionych okresu zmagań o wolność Polski wyniósł do chwały ołtarzy. Dlatego też przy poszczególnych świętych i błogosławionych przytoczono fragmenty homilii, głównie Jana Pawła II, które podkreślają patriotyzm i społeczne zaangażowanie świętych tego okresu– dodaje ks. Jan Bartoszek. Zdjęcia do albumu wykonał Kamil Bańkowski.

Podczas promocji albumu w dniu 17 maja wykład wygłosi prof. Jan Żaryn, który będzie mówił o roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Natomiast o inicjatywach rządowych związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości powie wicepremier Beata Szydło. Ponadto, na temat kultu świętych i błogosławionych w życiu św. Jana Pawła II, będzie mówił arcybiskup Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.