29 kwietnia 2024
AktualnościKryminalne

„Bezpieczne wakacje” z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie [FOTOREPORTAŻ]

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie przed wakacjami zaprosił dzieci i młodzież z regionu na festyn „Bezpieczne wakacje”. Pracownicy ośrodka, wspólnie z policjantami, strażakami i woprowcami, przypominali zasady odpowiedzialnego zachowania na drogach, nad wodą i w kontaktach z nieznajomymi. Były także zabawy i konkursy z nagrodami.

– Systematycznie promujemy zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim wśród najmłodszych, by wpoić im właściwe zachowania i uchronić ich przed niebezpieczeństwami – mówi Jarosław Sady, dyr. MORD w Tarnowie.

Podczas „Bezpiecznych wakacji” odbył się pokaz zagrożeń w ruchu drogowym. Zwracano uwagę na widoczność po zmierzchu, bezpieczne przechodzenie przez jezdnie i poruszanie się rowerem. Dzieciom przypomniano przepisy ruchu drogowego. Można było zdać egzamin na kartę rowerową.

Dzięki współpracy z WOPR-em odbył się pokaz zagrożeń związanych z przebywaniem nad zbiornikami wodnymi.

Policjanci z tarnowskiej komendy dla uczestników festynu przygotowali pokaz i szkolenie z asertywnego zachowania się w kontaktach z nieznajomymi – zarówno w realnym świecie, jak i w sieci.

Strażacy przeprowadzili szkolenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci miały do dyspozycji samochody elektryczne i gokarty, a także symulator zderzeń. Starsi brali udział w próbnych egzaminach na prawo jazdy – teoretycznych i praktycznych na kat. B

„Bezpieczne wakacje” odbywały się pod patronatem posłanki Urszuli Augustyn i wicemarszałka Małopolski Stanisława Sorysa.

 

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Okres, w którym dzieci i młodzież mają sporo wolnego czasu. Często spędzają go w gronie przyjaciół, jeżdżąc na rowerach, pływając, uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych. By były bezpieczne, warto zapoznać się z kilkoma zasadami

Bądź bezpieczny na drodze

Rowery są coraz bardziej modne. Zwłaszcza latem przybywa chętnych do korzystania z tego środka lokomocji. Według policyjnych statystyk, jest to niestety także okres, w którym dochodzi do dużej liczby nieszczęśliwych wypadków – często właśnie z udziałem rowerzystów. W wielu z nich poszkodowane zostają dzieci do 14. roku życia.

Aby bezpiecznie dojechać do celu, warto przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego dotyczące rowerów.

  1. Przypomnij sobie przepisy –brak prawa jazdy nie zwalnia rowerzysty z obowiązku ich znajomości.
  2. Nie stwarzaj zagrożenia i uważaj na pieszych – po chodniku można jeździć rowerem tylko gdy: panują złe warunki atmosferyczne, jedziesz z dzieckiem do 10. roku życia lub są spełnione trzy warunki – chodnik ma 2 metry szerokości, samochody mogą się poruszać ulicą z prędkością minimum 50 km/h i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.
  3. Nie przejeżdżaj po pasach –rowerzysta jest zobowiązany do tego, by, korzystając z nich, schodzić z roweru.
  4. Nie jedź pod prąd – nie wolno jechać rowerem drogą jednokierunkową pod prąd! Chyba że jest na niej tzw. kontrapas.
  5. Nie blokuj drogi – nie można nagle zatrzymywać się, także na ścieżce rowerowej. Nie należy przypinać roweru w miejscu, w którym zablokuje on drogę pieszym. Nie powinno się jeździć parami – rower obok roweru.
  6. Dbaj o bezpieczeństwo na drodze –zawsze należy sygnalizować zamiar skrętu. Po zmroku koniecznie trzeba włączyć światła. Zalecane jest używane elementów odblaskowych i kasków.
  7. Jedź ścieżką rowerową, jeśli tylko jest to możliwe.

 

Bądź bezpieczny nad wodą

Gorące dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Należy jednak wybierać wyłącznie miejsca, w których kąpiel jest dozwolona.

  1. Nie korzystaj z kąpieli w żwirowiskach, gliniankach i stawach.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  3. Nie kąp się w wodzie, która ma poniżej 14 stopni Celsjusza.
  4. Nie pływaj w czasie mgły, burzy, gdy wieje porywisty wiatr.
  5. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem.
  6. Nie pływaj na czczo lub bezpośredni po posiłku.
  7. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu.

 

Bądź bezpieczny w kontaktach z nieznajomymi

Na co dzień spotykamy wielu ludzi. Może się jednak zdarzyć, że natkniemy się na kogoś, kto ma złe zamiary. Najprawdopodobniej nie będzie się różnił od innych, może nawet wydać się bardzo sympatyczny – uśmiechać się, rozmawiać, proponować słodycze. Ale kiedy nie będzie nikogo w pobliżu, jego zachowanie może się diametralnie zmienić.

  1. Nie przyjmuj słodyczy od obcych.
  2. Nie udzielaj informacji, gdzie mieszkasz.
  3. Nie mów, co wartościowego masz w domu.
  4. Nie idź z osobą nieznajomą, pod żadnym pozorem.
  5. Nie wsiadaj do obcego samochodu.
  6. Kiedy ktoś nieznajomy telefonuje, a ty jesteś sam w domu, poproś o pozostawienie numeru lub zatelefonowanie później.
  7. Kiedy ktoś obcy próbuje nawiązać z tobą rozmowę, powiedz, że rodzice nie pozwalają ci rozmawiać z nieznajomymi.

Niebezpieczne mogą być także kontakty nawiązywane przez Internet. Pamiętaj, że to, co nieznajomy pisze o sobie, nie musi być prawdą. Samodzielnie nie podawaj żadnych informacji. Jeśli są wymagane –zapytaj rodziców, czy można je podać. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swoich haseł, by nikt nie mógł się pod Ciebie podszywać, ani działać na Twoją szkodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.