13 lipca 2024
Kultura

BWA: LECH MAJEWSKI. PLAKATY

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na wystawę w ramach 31.Tarnowskiej Nagrody Filmowej ,,LECH MAJEWSKI. PLAKATY”.

Już w najbliższy piątek o godz. 10:00 zaplanowano wykład Lecha Majewskiego dla studentów Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Natomiast popołudniu o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż w siedzibie BWA. Z kolei w niedzielę odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim i oprowadzanie po wystawie.

Wystawa czynna do 3.05.2017

Wstęp wolny na wystawę i wydarzenia towarzyszące

Sztuka plakatu polega na umiejętnym odnalezieniu wizualnego komunikatu, który z jednej strony będzie stosunkowo prosty, z drugiej w najbardziej trafny sposób odzwierciedlał będzie temat, estetykę i sens obrazu filmowego. 31. Tarnowska Nagroda Filmowa zawdzięcza swoją wizualną oprawę znakomitemu artyście Lechowi Majewskiemu. Autor zaprezentuje wystawę swoich prac graficznych w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wystawa Lech Majewski. Plakaty składać się będzie głównie z plakatów filmowych, które powstały jeszcze przed końcem lat osiemdziesiątych, gdy artystyczne plakaty wciąż widoczne były na ulicach i zachęcały widzów swoim syntetycznym, a zarazem wyrafinowanym komunikatem. Częścią ekspozycji będą także projekty z ostatnich lat, które artysta stworzył do spektakli teatralnych. Uzupełnieniem prezentacji będą ilustracje wykonane przez Lecha Majewskiego dla magazynu „The Times” oraz zaprojektowane przez niego okładki do wydawnictw muzycznych i książki.

Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 r., znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia”. Jego plakaty (w latach siedemdziesiątych – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Zaprojektował wiele podręczników, ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również Prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Lech Majewski jest doctorem honoris causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Uściu nad Łabą w Czechach oraz laureatem Ladislav Sutnar Prize Uniwersytetu West Bohemia w Pilznie. Komponuje i gra na gitarze.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.