21 kwietnia 2024
AktualnościKultura

CSM: Jak Robinson – w dżunglach Oceanii

Jak Robinson – w dżunglach Oceanii spotkanie w ramach cyklu Za horyzont domu zaplanowano na 23 lutego o godz. 19:00 w Centrum Sztuki Mościce.

Trzy wyspy na południowym Pacyfiku są szczególnie bliskie memu sercu, bo żyją tam ludzie, którzy czekają na mój kolejny przyjazd. Na bardzo wielu wyspach i archipelagach Południowego Pacyfiku zanika autentyczna kultura Polinezji i Melanezji. Jest jednak kilka wysp, gdzie w dżungli, w górach mieszkają Buszmeni – którzy ciągle jeszcze są wierni tradycji swoich przodków. Te właśnie plemiona mnie fascynują, życie z nimi jest prawdziwą przygodą Robinsona Crusoe. Szczególnie, że udaje mi się docierać do ich serc.

dr hab. Jerzy Grębosz – Naukowiec z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Autor bestsellerowych książek z dziedziny programowania w języku C++. Twórca filmów popularnonaukowych nagradzanych na festiwalach, a także autor i reżyser popularnonaukowych widowisk teatralnych. Prawdziwą jego pasją są spotkania z pierwotnymi mieszkańcami Afryki czy Oceanii. Jak sam podkreśla, najwspanialsze jest to, że udało mu się przeżyć przygodę Robinsona Crusoe. Spędził bardzo wiele miesięcy z Buszmenami z wysp Oceanii, gdzie udało mu się dotrzeć do ich serc. Nie waha się, gdy trzeba się adaptować do lokalnych zwyczajów, jeść to co Buszmeni, czy ubierać się tak jak oni – choćby wymagało to chodzenia nago lub prawie nago. To bowiem pozwala mu się stać częścią ich społeczności. Kiedyś zaprzyjaźniony antropolog australijski powiedział mu: „jeżeli chcesz poznać jakąś kulturę nie możesz stać z boku, musisz ją praktykować”.

 

Informacje / bilety:

Data: 23 lutego 2023, godz. 19:00

Miejsce: antresola

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi

Bilety grupowe, w cenie ulgowej, obowiązują przy zakupie minimum 10 biletów.

Kasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:

tel.: 14 633 46 04, mail: kasa@csm.tarnow.pl

poniedziałek – piątek – 10:00 – 20:00

sobota – niedziela – 15:00 – 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.