17 czerwca 2024
Wywiady

Dawid Chrobak: Zrobiliśmy duży skok jakościowy

Rozmowa z burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidem Chrobakiem.

Kończący się rok był chyba jednym z bardziej udanych w tej kadencji. Z jednej strony minister MSWiA Mariusz Błaszczak otwiera posterunek policji, a to Beata Szydło wspiera budowę żłobka i przedszkola, natomiast Minister Infrastruktury i Budownictwa daje zielone światło do budowy w ramach Mieszkania Plus.

Rzeczywiście to jest wyjątkowy rok. Natomiast kolejne 12 miesięcy zapowiada się również ciekawie. W planach jest przebudowa ul. Grabina, powstanie nowoczesnego targowiska, liczymy też na pozytywne rozstrzygnięcie naszego wniosku o dofinansowanie rewitalizacji rynku w Zakliczynie. Kończący się rok to nie tylko inwestycje. Na zawsze w historii naszego samorządu zapisze się moment ustanowienia Świętego Jana Pawła II patronem Zakliczyna i Ziemi Zakliczyńskiej. Jesteśmy papieskim miastem, co dla nas jest niezwykle ważnym oraz historycznym wydarzeniem.

Podróżując przez gminę Zakliczyn często można było spotkać drogowców. Dużo dróg udało się naprawić w tym roku?

 W sumie wykonaliśmy 15 kilometrów dróg asfaltowych w ramach środków pochodzących z budżetu gminy, wspartych rządowymi dotacjami. Tylko z tzw. powodziówek położyliśmy blisko 7 kilometrów nowego asfaltu, co kosztowało ponad 2 mln zł, z czego ponad 1,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To doskonały przykład, że opłaca się zabiegać o pieniądze zewnętrzne, które odciążają nasz budżet.

Śledząc media społecznościowe można dostrzec, że burmistrz często odwiedza Warszawę, gdzie spotyka się z różnymi ministrami. Takie dwustronne rozmowy są najbardziej skuteczne jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy?

Staram się być aktywny, uczestniczę w wielu konferencjach, jeżdżę do Warszawy, aby lobbować na rzecz Zakliczyna. To szalenie ważne, aby być na bieżąco z wytycznymi, mieć kontakt z ekspertami i decydentami, którzy ostatecznie kierują środki do naszej gminy. Każda złotówka jest ważna, staram się uświadamiać różne instytucje z jakimi borykamy się problemami. Jednym z efektów moich wyjazdów jest pozyskany milion złotych z rezerwy ogólnej. Rozmawiam, przekonuję. Jest pozytywny klimat w Warszawie dla Zakliczyna i jestem przekonany, że ta dobra atmosfera będzie trwała nadal. Obecny rząd stawia na zrównoważony rozwój, wspiera mniejsze ośrodki, dlatego chcemy wykorzystać szansę.

Przykładem wykorzystanej szansy jest program Mieszkanie Plus?

Oczywiście! Za nami podpisanie listu intencyjnego i umowy przygotowawczej spółki celowej, która będzie inwestorem tego przedsięwzięcia. To ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ chcemy dać szansę młodym ludziom, aby mogli pozostać na naszej ziemi, nie musieli za pracą i mieszkaniem wyjeżdżać do większych ośrodków miejskich lub zagranicę. Tworzymy dla mieszkańców warunki, w których mogą się rozwijać, zakładać rodziny.

Wspomniał Burmistrz o rewitalizacji, ale prologiem tej inwestycji jest remont w Ratuszu. Zakliczyn wreszcie ma piękną salę konferencyjną.

Udało nam się zrealizować w tym roku bardzo ważne zadanie, które zmieniło wnętrze ratusza nie do poznania. Jest to przecież miejsce spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych, stanowiąc swoista wizytówkę naszego miasta. Sala im. Wawrzyńca Spytka Jordana, założyciela Zakliczyna, za ponad 600 tys. zł zyskała klimatyzację, nowe nagłośnienie i oświetlenie, a mieszkańcy mogą już teraz w godnych warunkach spotkać się i rozmawiać. Ponad 350 tys zł pozyskaliśmy na to zadanie ze środków unijnych.

Pierwszym ważnym spotkaniem w tych nowych wnętrzach była wizyta marszałka małopolski Jacka Krupy, który podpisał umowę z wykonawcą trasy rowerowej, która połączy gminę Zakliczyn z gminą Czchów.

Jest to świetna informacja dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Sam z niecierpliwością czekam, aż ta inwestycja zostanie oddana do użytku, aby nauczyć tam mojego syna jeździć rowerem. Sam też lubię w wolnych chwilach wsiąść na rower i pomknąć przed siebie. Dzięki podpisanej niedawno umowie powstanie 17-kilometrowy szlak rowerowy ciągnący się przez malownicze tereny, a przede wszystkim wałem powodziowym wzdłuż Dunajca. Będzie to dla nas kolejny turystyczny atut. Turystyka rowerowa jest coraz bardzie popularna, dlatego wiele obiecujemy sobie po uruchomieniu tej trasy. Po ukończeniu trasy VeloDunajec Małopolska będzie dysponować nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników jazdy na dwóch kółkach. Koszt budowy zakliczyńskiego odcinka wyniesie 8 mln zł.

Wspomniał Burmistrz o nowym targowisku. Zakliczyn zatem odciśnie się na mapie jeszcze bardziej jako Handlowa Stolica Pogórza.

Mamy już wypracowaną markę, która zyska kolejny element. Targowisko na ul. Grabina będzie służyło tym wszystkim, którzy dotychczas tam handlowali. W nowoczesnej przestrzeni rolnicy będą mogli handlować uprawami oraz trzodą. Nie zabraknie też ekologicznej żywności, ale również i zaplecza technicznego, parkingu etc. Handel oczywiście nie znika z rynku. Wierzę, że w perspektywie najbliższych lat Zakliczyn zyska dwa piękne i nowoczesne miejsca, gdzie będzie kwitnął handel.

Jak wspomniałem na wstępie, po latach posterunek policji w Zakliczynie został otwarty na nowo. Co natomiast dobrego działo się w jednostkach OSP?

Udało nam się pozyskać pieniądze na zakup nowego lekkiego samochodu ratowniczego dla OSP Zakliczyn oraz sprzęt pierwszej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości dla wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Zakliczyn. W sumie otrzymaliśmy 260 tys. zł, za co jeszcze raz dziękuję ministrowi Zbigniewowi Ziobro.

Z czystym sumieniem można poddziadzieć, że podniesiono w tym roku poziom bezpieczeństwa mieszkańców?

Z jednej strony mamy posterunek policji, z drugiej strony doposażamy jednostki OSP. Tak, mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznej.

Czyli rzeczywiście ten rok był naprawdę udany.

Wszystko na to wskazuje. Ale trzeba pamiętać, że w ciągu tych ostatnich trzech lat zrobiliśmy duży skok jakościowy. Pozyskaliśmy miliony złotych na rozwój naszego samorządu. Tylko w tym roku na nasze drogi wydano w sumie 4 mln zł. Natomiast w całej kadencji położono 42 kilometry nowego asfaltu.

Wszystko ładnie brzmi, ale jak wygląda kondycja finansowa budżetu? Sporo inwestujecie, pozyskujecie dotacje, które wymagają wkładu własnego. Zakliczyn żyje z kredytu?

Nie. Gdy zaczynałem pełnić funkcję burmistrza w grudniu 2014 r. byliśmy zadłużeni na ponad 13 mln zł. W ciągu dwóch lat zeszliśmy poniżej 9 milionów złotych. Spłacamy wszystkie kredyty sprzed lat, które były wysoko oprocentowane i drenują budżet gminy.Mimo tego, w tym roku budżet inwestycyjny sięgnął poziomu 11,6 mln zł. Zaciągamy też zobowiązania, ale obecnie ich koszt nie jest zbyt dotkliwy. Pomimo realizacji wielu inwestycji zadłużenie gminy na koniec 2017 r. wynosi 8,6 mln zł.

Jak natomiast wygląda przyszły rok pod katem inwestycyjnym?

Wydamy ponad 13 mln zł! O części inwestycji już wspomniałem, jak chociażby remont targowiska, przebudowa ulicy Grabina, dokończenie budowy żłobka i przedszkola, dokończenie budowy świetlicy i zaplecza sportowego w Paleśnicy, dokończenie chodnika ze ścieżką rowerową przy ul. Ruchu Oporu w Zakliczynie, start budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, liczymy na start rewitalizacji rynku. W ramach środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przebudujemy ul. Ofiar Katynia w Zakliczynie oraz 2,5 km drogi gminnej we Wróblowicach w kierunku Siemiechowa. To nasze najważniejsze zadania zaplanowane w budżecie gminy na przyszły rok. Nie zwalniamy tempa. Będziemy również zabiegać o kolejne  środki zewnętrzne m.in. z MSWiA na drogi gminne w ramach ,,powodziówek”, środki UE z Urzędu Marszałkowskiego na realizację ważnych zadań podnoszących jakość życia mieszkańców (m.in.kanalizacja, wodociągi), środki z Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Tarnowskiego na budowę chodników przy drogach wojewódzkich i powiatowych, środki na budowę sali sportowej w Gwoźdźcu w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.