22 czerwca 2024
Kultura

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc

4 listopada Centrum Paderewskiego zainauguruje drugą edycję Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwa do 11 listopada. Nawiązuje on do jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy odzyskania niepodległości – w tym roku do obchodów setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal rozpocznie się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Publiczność odnajdzie w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie.

Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego Viva Polonia! Viva Paderewski! zabrzmi natomiast „Manru” – opera Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza.

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! są lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Herosi Niepodległej”. Jako że spektakl skierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodków wychowawczych, pełni niezwykle ważną rolę edukacyjną, ma także na celu zainspirować nauczycieli i inne osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą do tworzenia ciekawych inicjatyw, które zachęcą ich wychowanków do częstszego zagłębienia się we własne dziedzictwo narodowe i historyczne, poznawania i czczenia miejsc pamięci, i które przede wszystkim będą konsekwentnie wpływały na budowanie świadomości obywatelskiej.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

PROGRAM FESTIWALU

4 listopada, godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny
w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych
Bilety w cenie 30 zł

11 listopada, godz. 18.00
Sala Koncertowa Stodoła
Ignacy Jan Paderewski – Manru
wersja koncertowa opery w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej
Bilety w cenie 30 zł

Herosi Niepodległej
lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego
5 listopada, godz. 11.00
6 listopada, godz. 11.00
7 listopada, godz. 11.00
7 listopada, godz. 13.00
8 listopada, godz. 11.00
8 listopada, godz. 13.00
9 listopada, godz. 11.00
Wstęp wolny

Wokół Manru – jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego
wystawa autorstwa Adama Czopka
Bilety w cenie 6 i 4 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.