25 maja 2024
Aktualności

Grupa Azoty zacieśnia współpracę. Rolnicy będą korzystać z satelit NASA

Grupa Azoty zdecydowała się na przedłużenie współpracy z firmą SatAgro, polskim startupem zajmującym się zautomatyzowanym przetwarzaniem danych satelitarnych na potrzeby indywidualnych rolników. Za decyzją o kontynuacji programu stoją pozytywne efekty przeprowadzonego w ubiegłym roku pilotażu tej innowacyjnej usługi, która stanowi niecenione źródło wiedzy o zmianach w kondycji upraw.

SatAgro to aplikacja internetowa, która umożliwia automatyczne przetwarzanie danych satelitarnych do monitoringu indywidualnych pól uprawnych oraz tworzenie elektronicznych instrukcji dawkowania nawozów (głownie azotowych), kompatybilnych z precyzyjnymi rozsiewaczami i opryskiwaczami większości producentów.

– Zainteresowanie z jakim spotkała się usługa świadczona przez SatAgro wśród klientów Grupy Azoty pokazuje jak wielki potencjał drzemie wśród polskich gospodarstw rolnych w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii do efektywnego nawożenia upraw. To również potwierdzenie słuszności przyjętej przez Grupę Azoty strategii rozwoju oferty Agro w kierunku tzw. smart farmingu i optymalizacji produkcji rolnej, o której coraz częściej mówi się w kontekście podnoszenia produktywności tego sektora na świecie – podkreśla dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Przeprowadzony w ubiegłym roku program pilotażowy objął osiem wielohektarowych gospodarstw rolnych. W ramach podpisanej właśnie umowy oferta dotycząca precyzyjnego nawożenia upraw zostanie rozszerzona o klientów indywidualnych i mniejsze gospodarstwa rolne, dla których usługi oferowane przez serwis SatAgro wydają się szczególnie atrakcyjne. Przy właściwym wykorzystaniu informacji na temat fazy wzrostu upraw oraz sugerowanej dawce nawozu, możliwe jest bowiem zaoszczędzenie od kilku do kilkunastu procent nawozu na każdy hektar. Daje to wymierne efekty ekonomiczne i środowiskowe, które łatwo zaobserwować może każdy producent rolny wyposażony w precyzyjne rozsiewacze i opryskiwacze, korzystający z informacji dostarczanych przez serwis.

– Cieszymy się na dalszą współpracę z Grupą Azoty, tym razem na większą skalę. W trakcie pilotażu usłyszeliśmy wiele cennych informacji zwrotnych, które zmotywowały nas do dalszej pracy nad serwisem. Od zeszłego roku uprościliśmy edycję map aplikacyjnych i zupełnie zmieniliśmy wygląd aplikacji tak, aby użytkownikom było łatwiej i przyjemniej korzystać z SatAgro. Dzięki umowie z nowym dostawcą danych satelitarnych, dla naszych klientów dostępnych będzie znacznie więcej zdjęć. Stale jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami terenowymi Grupy Azoty i dokładamy wszelkich starań, aby użytkownicy końcowi odnieśli realne korzyści z pracy z SatAgro – wyjaśnia Przemysław Żelazowski, współtwórca SatAgro.

Warto podkreślić, że technologia, którą Grupa Azoty i SatAgro udostępnia polskim rolnikom, zapewnia bezpośredni dostęp do obserwacji satelitami NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także prywatnych operatorów. W efekcie, klienci największej polskiej grupy chemicznej mogą korzystać z narzędzi przetwarzających oryginalne dane dotyczące poszczególnych pól uprawnych i pozwalających efektywnie zarządzać gospodarstwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.