18 maja 2024
Aktualności

Hulajnogą i skuterem po Tarnowie?

Najprawdopodobniej już od 15 sierpnia w Tarnowie będzie można korzystać z publicznie dostępnych elektrycznych skuterów i hulajnóg. Pojazdy będą wypożyczane na minuty, wystarczy dedykowana aplikacja na smartfon z podłączoną kartą płatniczą. To kolejna po rowerze miejskim inicjatywa władz Tarnowa, która m.in. ma na celu zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum.
Elektryczne skutery i hulajnogi wypożyczane na minuty cieszą się olbrzymią popularnością w całej Europie i stanowią istotną alternatywę dla prywatnych samochodów, których poruszanie się, zwłaszcza w zabytkowych centrach, jest poważnie ograniczane. Oczywiście korzystają też z nich turyści. Takie możliwości otwierają się również w Tarnowie, bowiem na 15 sierpnia zapowiada swoje wejście do firma Blinkee.city, z której elektrycznych skuterów i hulajnóg korzystają już mieszkańcy 17 miast w Polsce i 7 w innych krajach europejskich. Na początek w mieście nad Białą pojawi się testowo 20 hulajnóg i tyleż samo skuterów. O ile tarnowianie będą zainteresowani takim środkiem transportu docelowo może być ich po 100 lub więcej. Firma, która wchodzi do Tarnowa jest już w trakcie wstępnych ustaleń z Zarządem Dróg i Komunikacji.

W Tarnowie za minutę jazdy elektryczną hulajnogą zapłacimy 39 groszy, ten sam czas korzystanie ze skutera kosztował będzie 69 groszy (dla studentów i osób po 60. roku życia 59 groszy). W przypadku skutera, po przekroczeniu kwoty 89 zł, do północy nie będą naliczane opłaty za kolejne kilometry. Czyli: gdy wypożyczymy skuter minutę po północy, to korzystanie zeń przez całą dobę nie będzie droższe niż 89 zł, a może być nawet tańsze, bo gdy w trakcie jazdy chcemy zrobić sobie krótką przerwę, np. na szybkie zakupy, możemy skorzystać z przycisku „pauza” – wówczas naliczana jest tylko opłata w wysokości 10 groszy za minutę.

Aby skorzystać z hulajnogi lub skutera trzeba będzie pobrać na nasz smartfon dedykowaną aplikację, zainstalować, założyć konto i z nim „związać” kartę płatniczą, a należnościami za jazdę zostanie obciążone nasze konto bankowe. Przy instalacji aplikacji i zakładaniu konta trzeba będzie również załączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy. W ciągu 24 godzin nasze konto zostanie zweryfikowane i aktywowane.

Przy pomocy aplikacji zlokalizujemy pojazd znajdujący się najbliżej miejsca, w którym obecnie się znajdujemy i będziemy mogli go zarezerwować. Na dotarcie do skutera lub hulajnogi będziemy mieli kwadrans, następnie aplikacja pozwoli nam go odblokować. W przypadku skutera jest to przycisk w aplikacji, w przypadku hulajnogi konieczne będzie sfotografowanie umieszczonego na niej w widocznym miejscu kodu QR. Gdy korzystamy ze skutera pierwszą czynnością musi być otwarcie bagażnika przyciskiem na kierownicy i wyjęcie ochronnego kasku wraz z wkładką higieniczną. Wsiadamy i jedziemy. Gdy dotrzemy do celu, przy pomocy aplikacji na smartfonie informujemy o zakończeniu wypożyczenia, a pojazd jest zdalnie blokowany i czeka na kolejnego chętnego. Skuter lub hulajnogę możemy pozostawiać w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie, która zaznaczona jest na mapie w aplikacji.

We flocie firmy Blinkee.city znajdują się skutery o mocy 1,2 kW i 3,1 kW, lecz oba jeżdżą z maksymalną prędkością 45 km/h, którą ogranicza ustawa. O stan i naładowanie akumulatorów dbał będzie działający przez całą dobę serwis techniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.