30 maja 2024
Aktualności

Jaśniej w Zgłobicach i Zbylitowskiej Górze

W marcu bieżącego roku zawarte zostało porozumienie pomiędzy Gminą Tarnów a Generalnym Dyrektorem Dróg krajowych i Autostrad dotyczące współpracy w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa na istniejących przejściach dla pieszych. Zgodnie z nim na czterech przejściach dla pieszych przy drodze krajowej nr 94 w Zgłobicach i Zbylitowskiej Górze w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wybudowano dedykowane doświetlenie.

Prace zakończyły się w październiku. Całkowity koszt zadania wyniósł blisko 220 tysięcy złotych i w całości został sfinansowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. – Droga krajowa to nie tylko duże natężenie ruchu pojazdów ale też spory ruch pieszy. Przez ulicę ludzie przechodzą do sklepu czy szkoły. Nowe oświetlenie sporo poprawiło widoczność i przy okazji bardzo estetycznie wygląda – mówi sołtys Zgłobic Wojciech Kozioł.

Dodajmy, że zastosowane oświetlenie dedykowane to specyficzne rozwiązanie, polegające na zastosowaniu opraw oświetleniowych o asymetrycznych rozsyłach strumienia świetlnego, umieszczonych w odpowiedniej konfiguracji  – przed przejściem dla pieszych zgodnie z kierunkiem ruchu pojazdów. – Kolejna inwestycja, dzięki której jest po prostu bezpieczniej, przede wszystkim dla dzieci, które podążają do szkoły. Widoczniej na drodze krajowej, ale też zwiększa to bezpieczeństwo na drodze powiatowej – podsumowuje sołtys Zbylitowskiej Góry Piotr Rybski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.