13 lipca 2024
Wywiady

KRZYSZTOF KACZMARSKI: Czas ważnych inwestycji!

Rozmowa z burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim.

 

Wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją jest remont basenu w Dąbrowie Tarnowskiej. Samorząd już rozpoczął tą inwestycję. Na jakim jest ona obecnie etapie?

 Jak Pan wspomniał inwestycja już trwa. Od jesieni ubiegłego roku trwają intensywne prace. Jest to modernizacja, ale tak naprawdę basen jest budowany niemalże od podstaw. W ramach zadania wybudowaliśmy nową kotłownie obsługującą basen kryty. Generalnie prace przebiegają zgodnie z planem. Niestety jednak nie mam dobrych wiadomości – w tym sezonie basen odkryty nie będzie otwarty. Zakończenie prac zaplanowano na przełomie września i października, ale już teraz zapraszam mieszkańców na nowy sezon na nowym basenie.

Szkoda, że nie uda nam się zrealizować naszych zamierzeń w 100 procentach, bo jak przecież pamiętamy, ceny oferowane przez wykonawców w ramach postepowania przetargowego były bardzo wysokie, stąd nieco okrojony zakres inwestycji. Na szczęście udało nam się pozyskać dodatkowe środki i staramy się w jak największym stopniu zrealizować ten projekt.

 

Zapewne gruntowny remont basenu to nie jedyna inwestycja na ten rok…

Oczywiście tych zadań jest więcej. Sporo będzie się działo na naszych drogach. Obecnie jesteśmy na etapie procedur przetargowych na remonty naszych dróg. Prace potrwają do końca października. Planujemy remonty w większości krótkich odcinków dróg, ale bardzo ważnych dla mieszkańców, którzy akurat przy nich mieszkają. Szykujemy się również do dużej inwestycji jaką będzie budowa drogi w Dąbrowie Tarnowskiej – przebicia od południa w kierunku północno-wschodnim. Wartość inwestycji to aż 9,5 miliona złotych. Chcemy skomunikować tą część miasta, gdzie dziś powstaje najwięcej domów jednorodzinnych. Kilka lat temu wybudowaliśmy tam drogę za 3,5 miliona złotych, a dziś widzimy, że ten teren jest już mocno zabudowany. Teraz spodziewamy się, że będzie podobnie. Jak już wspomniałem, nowa droga połączy południe miasta z północą i już nie będzie konieczności wjeżdżania do centrum Dąbrowy Tarnowskiej jadąc w kierunku Tarnowa.

 

Czy uda się obniżyć poziom hałasu na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej na co tak narzekają mieszkańcy?

Hałas jest rzeczywiście dokuczliwy dla mieszkańców mieszkających blisko obwodnicy. Ostatnio zaprosiliśmy na spotkanie dyrektora małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i właśnie na tym spotkaniu padła deklaracja, że będą prowadzone prace zmierzające do ograniczenia poziomu hałasu. Naszymi działaniami doprowadziliśmy do tego, że są budowane trzy osłony w tych miejscach, gdzie w ramach I etapu nie zostały wykonane. Dodatkowo nastąpi także podwyższenie tych ekranów, które istnieją. Liczymy, że zgodnie z deklaracjami GDDKiA nie jest to ostatnie słowo i prace nad dalszym ograniczaniem poziomu hałasu będą kontynuowane.

Na jakim etapie jest obecnie kolejny duży projekt, czyli rewitalizacja rynku?

Mamy przygotowany plan funkcjonalno-użytkowy. Obecne trwają różnorodne uzgodnienia to m.in. konserwator zabytków, ale też i kwestie techniczne jak chociażby w zakładzie energetycznym. Wszystko to służy temu, aby móc ogłosić kolejny przetarg na realizację tej inwestycji. Przypomnę, że nasze pierwsze podejście do przetargu zakończyło się fiaskiem – złożone oferty znacznie przewyższały dostępne środki pozyskane przez nas w ramach rządowego wsparcia Polski ład. Przed nami drugi przetarg i projektowanie. Jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec roku możemy ruszyć z rewitalizacją.

Rozbudowa szkoły w Żelazówce – 1 września dzieci będą korzystały już z nowych wnętrz?

Zdecydowanie tak! Prace zostały ukończone i trwają odbiory tej ważniej inwestycji. Niedługo będziemy kompletować szkolne wyposażenie, aby dzieci już 1 września mogły rozpocząć naukę w nowym budynku z małą salą gimnastyczną. Warunki w szkole w Żelazówce diametralnie się zmieniły – na lepsze!

 

W Nieczajnej Górnej powstaje nowa i co za tym idzie nowoczesna przestrzeń kulturalna. Kiedy drugi etap oraz finał prac?

Centrum Kulturalno-Społeczne w Nieczajnej Górnej czekało wiele lat na realizację. Stary budynek został wyburzony. Pierwszy etap inwestycji zmierza ku końcowi – powstał szkielet nowego budynku wraz zadaszeniem, są okna oraz drzwi, czyli mamy stan surowy zamknięty. W drugim etapie to już montaż instalacji oraz pozostałe prace wykończeniowe. Kiedy planujemy finał inwestycji? Lato 2024 r. Nieczajna zyska duże, przestronne, świetnie wyposażone centrum kulturalne.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – kiedy ruszy budowa?

Prace idą zgodnie z planem. Jesteśmy już po projekcie, przekazaliśmy teren aportem. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę i będziemy mogli już przystąpić do samej inwestycji. Pozyskaliśmy pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego na zabezpieczenie tego zadania. Obecnie podpisujemy umowy z najemcami.

Dzięki temu, że już na samym początku funkcjonowania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przystąpiliśmy do tego projektu zbliżamy się do finału – budowy. W innych gminach ten projekt dopiero raczkuje, a my już mamy konkrety w garści – budowa ruszy jesienią.

W ramach zadania powstanie blok mający 34 mieszkania o bardzo zróżnicowanym metrażu. Zaletą tego projektu jest niski czynsz dla najemców oraz możliwość dojścia do własności. Budynek powstanie w pobliżu os. Westerplatte, w pobliżu centrum handlowego – to doskonała lokalizacja!  

Baciary to gwiazda tegorocznych Dni Dąbrowy Tarnowskiej.  Co jeszcze przygotowaliście?

 

Już zapraszam wszystkich 14, 15 i 16 lipca do Dąbrowy Tarnowskiej na wspólne świętowanie. Piątek należeć będzie do muzyków bluesowych. Na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur (dawna Synagoga) wystąpią: „Ci Co Wcześniej” (band złożony z dąbrowskich i tarnowskich artystów, wśród których jest inicjator festiwalu i jeden z jego głównych organizatorów – Sebastian Lechowicz), „Szulerzy” z gościnnym udziałem Michała Kielaka. Zespół z 20-letnim bagażem doświadczeń jest finalistą III edycji popularnego programu telewizyjnego „Must be the Music – Tylko Muzyka”, Kielak to czołowy polski harmonijkarz, a także ex-członek legendarnej „Kasy Chorych”. Na scenie pojawi się też Piotr Krakowski – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Współpracował między innymi ze Stanisławem Sojką czy Andrzejem Grabowskim. X jubileuszowa Dąbrowska Noc Bluesowa rozpocznie się o godz.19:00.

Finał święta miasta odbędzie się w niedzielę 16 lipca na parkingu obok Hotelu Cristal Park i terenie przyległym wraz z ul. Sportową. W godzinach popołudniowych (od 17:00) wystąpią tancerki z „Dance Art Studia Tańca” i wokaliści, z którymi w roku szkolnym pracuje Monika Kuta (prezentacja talentów związanych z DDK). W dalszej kolejności będzie można posłuchać bałkańskiej muzyki folkowej („Kriva Drina”). Około godz.21:00 zaplanowano koncert „Baciarów”, a o 23:00 po raz pierwszy w historii kilkunastu lat Dni Dąbrowy odbędzie się zabawa „pod chmurką” z DJ Sofi. Impreza zakończy się po północy. Wstęp jest wolny. Pogodę mamy zamówioną!

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.