20 czerwca 2024
Aktualności

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Nowy Szpital zaprasza na badania

Co roku 4 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Według danych, przez ostatnie 30 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób chorujących na nowotwory złośliwe w Polsce.

 

Jak podkreślają eksperci ryzyko wystąpienia nowotworów możemy znacząco ograniczyć stosując zdrową dietę oraz codzienną aktywność fizyczną i unikając używek.

Ważne są również regularne badania profilaktyczne, ponieważ każdy nowotwór wczesnie wykryty, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Ośrodek Programów Profilaktycznych w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie zaprasza na bezpłatne badania:

– Badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat. Z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać panie, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 3 lat.

– Badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat. Z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać panie, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat.

– Badanie PSA w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty (bez ograniczeń wiekowych). Badanie powinno być wykonywane u mężczyzn w okolicy 40 roku życia, szczególnie jeżeli w rodzinie występował już przypadek raka prostaty.

 

Szacuje się, że nawet 90% nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie, szczepienia – mogą nam w tym pomóc, ale równie ważne są regularne badania – przypomina i zaprasza Dyrektor Szpitala Anna Czech.

 

Rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 14.00 pod nr telefonu 14 631 58 59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.