13 lipca 2024
Aktualności

Ministerialne wsparcie dla Tuchowa. Zamiast kasy z UE będzie z ministerstwa

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro w towarzystwie samorządowców z Tuchowa Grzegorza Niemca i Mateusza Janiczka poinformował o przekazaniu ćwierć miliona złotych jako wsparcie dla gmin pominiętych w unijnym programie ,,Partnerstwo Miast” w związku z wprowadzeniem przez samorząd uchwały anty-LGBT.

– Gmina Tuchów stała się przedmiotem sankcji, żeby nie powiedzieć prześladowań ideologicznych ze strony komisarz Dalii, która tylko dlatego, że radni gminy Tuchów mieli odwagę upomnieć się o podstawowe wartości związane z ochroną rodziny, wolności, tradycji, decydowania rodziców o wychowaniu dzieci, stali się przedmiotem szykan i napaści ze strony komisarz Komisji Europejskiej ds. Równouprawnienia, która zapowiedziała, że ukarze gminę Tuchów i jeszcze kilka innych samorządów sankcją w postaci odebrania środków przeznaczonych na współpracę miast partnerskich w Europie. Mówimy tutaj o kwocie ok. 70 tys. zł – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpatrzyło wniosek gminy Tuchów w sprawie wsparcia i przyznało kwotę z Funduszu Sprawiedliwości trzykrotnie wyższą niż tę, która odebrała samorządowi Unia Europejska. Środki będą wykorzystane na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Minister Ziobro zapowiedział także złożenie wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego o stworzenie mechanizmu wsparcia dla samorządów, które zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli UE mają być szykanowane np. za to, że wspierają politykę prorodzinną, tradycyjny model rodziny.

–  Takie gminy muszą wiedzieć, że państwo polskie stoi za nimi – podkreślał Zbigniew Ziobro.

– Dziękuję Panu Ministrowi Zbigniewowi Ziobro za wsparcie finansowe w wysokości 250 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości dla gminy Tuchów. Jest to kwota trzykrotnie większa niż kwota, którą gmina Tuchów utraciła ze  środków europejskich w wyniku podjęcia rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii LGBT. Cieszymy się, że dla Pana Ministra i Polskiego Rządu ważne są wartości chrześcijańskie. Środki otrzymane z Funduszu Sprawiedliwości będą przeznaczone dla OSP w Tuchowie. Mam nadzieję, że sprzęt który uda się zakupić dzięki tym środkom będzie przez długie lata służył tuchowskim druhom – mówił radny Rady Miasta Tuchowa Mateusz Janiczek.

FOT. Ministerstwo Sprawiedliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.