1 maja 2024
AktualnościFotoreportażeKultura

Muzealnicy podsumowali 2019 rok [ZDJĘCIA]

W 2019 roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie przeprowadziło imponującą działalność inwestycyjną. Między innymi zakończyło termomodernizację Muzeum Etnograficznego. W ramach inwestycji wymieniono okna, przebudowano instalację gazową oraz docieplono ściany. Wartość tej inwestycji to ponad 2 miliony złotych. Remont wykonano od sierpnia do listopada ubiegłego roku.

Na tym nie koniec. Kontynuowano także przebudowę kamienic przy Rynku. Wartość tego projektu to 9 milionów złotych. W minionym roku otworzono po remoncie Zagrodę Felicji Curyłowej, która była artystką ludową oraz malarką. Obiekt ten znajduję się w Zalipiu, zanotowano tam frekwencję na poziomie 27 713 osób w ramach projektu ,,Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.  Muzeum w roku 2019 zorganizowało także Międzynarodowy Turniej Rycerski w Dębnie, który zgromadził 8 tysięcy widzów.

Muzeum było również organizatorem lub współorganizatorem wielu wydarzeń, które wpisały się w kulturowy krajobraz subregionu tarnowskiego. Realizacja tych projektów była możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Mowa tu m.in. o 56. edycji konkursu ,,Malowana Chata’’, który zgromadził ok. 1500 widzów i uczestników. Również dzięki środkom, które udało się pozyskać zakupiono ,,Szkic do Panoramy Siedmiogrodzkiej’’, na którym widać sztab Generała Józefa Bema.

Udało się rozbudować zewnętrzne sieci ciepłownicze i teletechniczne Tarnów Rynek. Koszt tego projektu to 238 tys. zł. –Dzięki tej inwestycji położyliśmy sobie okablowanie światłowodami, więc mamy jak gdyby połączone w jeden system wszystkie budynki, których jesteśmy właścicielami przy rynku – dodaje dyrektor Muzeum Andrzej Szpunar.

W ubiegłym roku Muzeum było także wydawcą, w kooperacji z Tarnowskim Towarzystwem Kulturalnym wydano m.in. kolejny ,,Rocznik Tarnowski’’, opowieść ,,Jan Głuszak DAGARAMA’’ –  ,,człowiek ten pracował w muzeum i tworzył pewne fantastyczne wizje architektoniczne’’ – wspomina dyrektor Muzeum.

W muzeum realizowane są programy badawcze oraz badania archeologiczne. W 2019 roku kontynuowany był projekt badawczy NA BISTER. W ramach projektu tworzona jest baza miejsc pamięci o romskiej zagładzie w czasie II wojny światowej: pomniki, kamienie pamiątkowe, tablice oraz inne formy upamiętnienia, odnoszące się do zagłady Cyganów/Romów.

Dodatkowo prowadzone były badania archeologiczne na Cmentarzysku ciałopalnym kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej. Badania finansowane były przez WUOZ Kraków.

Rok 2020 zapowiada się również imponująco. W kwietniu bieżącego roku planowane jest otwarcie Oddziału Muzeum, w którym na trzech kondygnacjach przedstawiona zostanie historia Tarnowa oraz regionu tarnowskiego.

Kontynuowane są prace przy budowie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci przy ulicy Mościckiego 29 (dotychczasowa nazwa to Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Otwarcie odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu, a na ten projekt zarezerwowano 3,5 mln zł.

 

Aleksandra Wójcik

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.