25 kwietnia 2024
AktualnościKryminalne

Myśleli, że inwestują w kryptowaluty. Stracili majątek

Wraz z rozwojem Internetu, pojawiają się nowe usługi, a wraz z nimi nowe formy płatności. Zwiększa to dezorientację użytkowników, którzy nie zawsze nadążają za zmieniającym się rynkiem. Nic więc dziwnego, że lawinowo rosną przypadki oszustw w sieci.

Kilka dni temu do dyżurnego tarnowskiej Policji zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały, że zostały wprowadzone w błąd przez oszustów internetowych. Zgłaszający pod pozorem szybkiego zysku na giełdzie kryptowalut zainwestowały swoje środki finansowe, a po kilku miesiącach okazało się, że wpłacone pieniądze – przepadły. Teraz sprawami tymi zajmują się tarnowscy policjanci.

W pierwszym przypadku do 80-letniej kobiety zadzwonił broker giełdowy i zaproponował niebagatelny zysk po wpłacie na giełdzie kryptowalut. Zaproponował pomoc nawet w zarejestrowaniu się i inwestowaniu, a kobieta skuszona zyskami przekazała kontrolę nad swoim komputerem i pozwoliła na dostęp do swojej aplikacji bankowej za pośrednictwem aplikacji AnyDesk. Jest to aplikacja która pozwala na zdalne kierowania dowolnym urządzeniem elektroniczny, na którym jest zainstalowana. Dodatkowo przekazanie dostępu do swojego konta powoduje, że oszuści mogą bezkarnie przelewać pieniądze w dowolnym czasie i dowolnej ilości. W ten sposób 80-latka z Tarnowa straciła niemalże 200 tysięcy złotych.

W podobny sposób został oszukany 32-latek z powiatu tarnowskiego, który zainwestował w ciągu kilku miesięcy pieniądze w wysokości 70 tysięcy złotych, również w krytpowaluty. I ta inwestycja nie przyniosła zysków, a jedynie straty. Rzekomi brokerzy, którzy atakowali go telefonami i kusili coraz większymi zyskami nie przestawali dzwonić i próbować wyciągnąć kolejne pieniądze od trzydziestolatka. Gdy mężczyzna się zorientował, że został oszukany przekazał informację tarnowskim policjantów. Niestety jego konto bankowe zostało pomniejszone o 70 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.