25 maja 2024
Aktualności

Ogólnopolski konkurs poświęcony bł. Karolinie

„Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? …” – te słowa, wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II w Tarnowie podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny, stały się hasłem ogólnopolskiego konkursu. Jest on poświęcony życiu i przesłaniu jakie zostawiła dla młodych i starszych, dziewica i męczennica z Wał – Rudy. To już czternasta edycja konkursu poetycko – plastycznego. Ma on na celu także uczczenie 30. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny, która przypada w przyszłym roku.

– Bł. Karolina inspiruje młodych i starszych, bo wiele pięknych rzeczy zrobiła w swoim krótkim,  kilkunastoletnim życiu. W poprzednich edycjach konkursu najwięcej prac mieliśmy z przedszkola i nauczania początkowego. Starsi mają okazję, by w sposób poetycki wyrazić swoje przemyślenia – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Dla ułatwienia interpretacji tematu, organizatorzy podali zagadnienia, które mogą być inspiracją dla uczestników konkursu. Można więc pokazać patrona, który jest idolem, świętego jako lustro, w którym można się przejrzeć. Może to być także rozmowa ze świętym, pokazanie chrześcijańskich wartości jako drogowskaz, a także zrealizować temat – wierzę i jestem z tego dumny.

Forma prac plastycznych jest dowolna. Zgłoszenia do udziału w konkursie wraz podpisanym oświadczeniem i podpisanymi pracami konkursowymi należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 15 stycznia 2017 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Zespół Szkolno – Przedszkolny Publiczne Gimnazjum

  1. Bł. Karoliny Kózkówny

w Woli Radłowskiej 67

33 –133 Wał –Ruda,

Prace poetyckie należy przesłać w formie pisemnej oraz jeśli to możliwe także w elektronicznej na adres poczty szkolnej: zspwr@interia.pl

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 16 marca 2017 r. o godz. 10.00 w Publicznym Gimnazjum im. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba” a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Jest patronką m.in. Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.