27 kwietnia 2024
Aktualności

Orlęcy Poligon Niepodległości

W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – Drużyna Orląt Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce, rozpoczęła 25 czerwca w pierwszy dzień wakacji – poligon orlęcy. Za główny cel przyjęto wychowanie patriotyczne w nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W pierwszym dniu przedstawiono cele, szczegółowy program oraz zapoznano uczestników z regulaminem, zasadami bezpieczeństwa i przepisami bhp. Kolejnym etapem była wycieczka do Wierzchosławic do Muzeum Wincentego Witosa – współtwórcy niepodległości Polski. Orlęta zwiedziły dom trzykrotnego premiera, jego gospodarstwo, starą zagrodę – dom rodzinny oraz ekspozycję sztandarów. Na zakończenie zwiedzania wpisali się do księgi pamiątkowej oraz spotkali się prawnukiem W. Witosa Markiem Steindlem. Honorową wartę zaciągnęli w Kaplicy Wincentego Witosa, gdzie złożyli wiązankę kwiatów.

W drugim dniu Orlęcego Poligonu Niepodległości Drużyna Orląt wyruszyła do Dąbrowy Tarnowskiej. Ten dzień poświęcony był akcji promocji bohatera narodowego, współtwórcy niepodległości gen. Mariana Kukiela. Orlęta przygotowały broszurkę o generale – wybitnym DĄBROWIANINIE, Drużynie Orląt i szkole w Żelazówce. Rozmawiając z mieszkańcami, przekonały się, że postać ta jest mało znana, a wiele osób nie potrafiło wskazać ulicy gen. Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej.  W drugim punkcie zajęć Drużyna Orląt zaciągnęła wartę przed Pomnikiem Poległych w Dąbrowie Tarnowskiej, przeprowadziła Apel Poległych, w którym uwzględniono pamięć spoczywającego na cmentarzu Kensal Green w Londynie gen. Kukiela. Złożono wiązankę kwiatów, która symbolizowała oddanie mu hołdu za jego służbę Polsce.

Następnie odbyły się zajęcia z musztry, po których Drużyna Orląt udała się na spotkanie w starostwie powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. wicestarosta Marek Kopia podziękował Orlętom za udział w uroczystościach państwowych. Na zakończenie spotkania Orlęta  zostały ugoszczone poczęstunkiem.

W trzecim dniu Orlęcego Poligonu Niepodległości zorganizowano wyprawę szlakiem walki o niepodległość legionistów, strzelców i orląt w okresie I wojny światowej. Pierwszym punktem, gdzie Orlęta złożyły hołd poległym żołnierzom i legionistom, był Pomnik Poległych w Wierzchosławicach. Następnie trasa wiodła w stronę cmentarza legionistów w Łowczówku. Bój pod Łowczówkiem był najcięższym pod względem wysiłku, poniesionych strat i zadań, jakie oddziały Piłsudskiego prowadziły w ciągu 1914 roku.

Drużyna Orląt, w tym szczególnym miejscu wśród 128 mogił legionistów, zaciągnęła wartę honorową przy kaplicy cmentarnej. Następnie złożyła wieniec i zapaliła znicz przy grobie wówczas najmłodszego legionisty, a później generała Gustawa Łowczowskiego. Następnie uczniowie udali się do Sanktuarium w Tuchowie, gdzie Orlęta słowami modlitwy podziękowały za opiekę w minionym roku szkolnym. Ostatnim punktem orlęcej wyprawy było zwiedzenie drukarni – poligrafii Ojców Redemptorystów w Tuchowie, gdzie przewodnikiem był sam dyrektor O. Bogdan Nieć, który przedstawił uczniom nowoczesną technologię wykorzystywaną do druku.

Czwartego dnia orlęta miały okazję sprawdzić swoje możliwości sportowe. W tym dniu odbyły się zajęcia sportowo-obronne.

W ostatnim już piątym dniu po odprawie odbył się konkurs wiedzy o generale Marianie Kukielu i Wincentym Witosie – współtwórcach niepodległości. Kulminacyjnym punktem podsumowania Poligonu Niepodległości były awanse Orląt. Na podsumowanie i zakończenie poligonu wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplom ukończenia „Orlęcego Poligonu Niepodległości” patriotyczno-szkolnego obozu sportowego, odbytego w dniach 25-29 czerwca w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.