8 września 2024
AktualnościFotoreportaże

Orlęta i Strzelcy na targach w Kielcach [FOTOREPORTAŻ]

Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce uczestniczyli w XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

W tegorocznych jubileuszowych targach MSPO uczestniczyło ponad 650 wystawców  przemysłu zbrojeniowego z całego świata od Europy przez Koreę Południową, Japonię po Stany Zjednoczone. W tej szkoleniowej wyprawie  uczestniczyli dowódcy strzelca dąbrowskiego chor. Robert Wężowicz,  jego zastępca sierż. Krzysztof Stalmach, dowódca Orląt chor. Roman Głowacki, 16 Strzelców i Orlęta z Żelazówki: Nikola Bartosz, Gabriela Pikul, Dominik Sołtys i Kamil Kiwior.

Dominik Sołtys, jak przestało na dowódcę Drużyny Orląt, przedstawiał  orlęta zainteresowanym wojskowym i producentom uzbrojenia. Strzelcy i Orlęta mieli możliwość zwiedzania salonu Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Po serdecznym przywitaniu z prezesem Henrykiem Łabędziem, wycieczkę oprowadził po pawilonie już sam prezes tarnowskiej firmy.

– Mogliśmy zobaczyć tam cały asortyment najnowocześniejszych karabinów maszynowych i wyborowych, min. BOR 7.62 Mm, AlEX 8.6mm, TOR 12.7mm, UKAM -2000P. Przy stanowisku  broni snajperskiej najnowsze  karabiny przedstawił nam młody konstruktor. Karabiny wyborowe: ALEX, BOR i wielokalibrowy TOR  nie ustępują podobnym na świecie, jak również karabin maszynowy UKM- 2000P. Broń strzelecka z ZM SA w Tarnowie  znajduje się w podstawowym uzbrojeniu Wojsk Operacyjnych, Specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.  Może stać się kluczową dla obrony terytorialnej, która  walczyć będzie na pierwszej linii obrony w przypadku konfliktu zbrojnego – relacjonują uczestnicy.

 

Na tym jednak nie koniec. Wycieczka na stoisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Lotnictwa w Dęblinie rozmawiała o Szkole Orląt, a Kamil Kiwior dokonał posadowienia maszyny samolotu na symulatorze pokładowym. Wśród wielu prezentowanych osiągnięć techniki wojskowej była prezentacja rakiety amerykańskiej PATRIOT, której wartość jednostkową wycenia się na minimum pięć milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.