5 grudnia 2024
Aktualności

Orlęta z Żelazówki ślubowały w Rzeszowie

Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce uczestniczyły w obchodach 98. rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczystym ślubowaniu Orląt w Rzeszowie.

W minionym tygodniu w Rzeszowie odbyły się obchody uroczystości 98. rocznicy śmierci płk Leopolda Lisa-Kuli połączone z uroczystym złożeniem przyrzeczenia Orląt i młodzieży strzeleckiej. W uroczystościach wzięli udział Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce oraz Strzelcy z JS2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej.

Podczas uroczystej mszy św. pod przewodnictwem ks. bp Jana Wątroby – ordynariusza diecezji rzeszowskiej, złożyło uroczyste ślubowanie ponad 200 Orląt: ZS ze SP w Tyczynie, SP nr 14 w Rzeszowie, SP sióstr Pijarek w Rzeszowie, SP w Kamionce, Parafia Wólka Podleśna oraz dziewiątka Orląt z  Żelazówki. 

Po mszy uroczystości odbywały się przed pomnikiem płk Lisa-Kuli, gdzie wartę honorową oprócz kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Strzelców z JS2021 z Rzeszowa pełniły Orlęta z Żelazówki.

W tej części uroczystości blisko 400 Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z pośród 44 jednostek z całego kraju złożyło swoje przyrzeczenie. Wśród składających ślubowanie było 12 Strzelców z JS2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową, po czym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Pułkownika.

Oficjalne uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy i strzelców, w której uczestniczyło kilkadziesiąt pododdziałów blisko 800 osób min. Strzelcy Polacy ze Lwowa i Irlandii.

Natomiast po części oficjalnej odbył się pokaz musztry paradnej Strzelców z JS2021 z Rzeszowa oraz sprawności wojskowych  z użyciem wozów bojowych.

Orlęta z Żelazówki spotkały się tego dnia z Brygadierem – płk Józefem Wodzińskim, z którym wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymali symboliczne wojskowe „krówki”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *