12 kwietnia 2024
Aktualności

Park&Ride oblegany! Od lipca wrócą opłaty?

Z 505 w styczniu ubiegłego roku do ponad 4,2 tysięcy w grudniu, czyli ponad ośmiokrotnie, wzrosła liczba korzystających „Parkuj i jedź” przy dworcu kolejowym w Tarnowie. Łącznie w minionym roku kierowcy zostawiali swoje pojazdy na P&R blisko 29 tysięcy razy. W styczniu tego roku na P&R parkowało już blisko 5 tysięcy samochodów.

Najwięcej, bo ponad 4,2 tysiąca razy kierowcy skorzystali z parkingu P&R w grudniu, co wiąże się ze zmianą rozkładów jazdy pociągów do Krakowa, Nowego Sącza i Krynicy, wprowadzoną 11 grudnia. Połączeń jest więcej, pociągi jeżdżą szybciej, z tygodnia na tydzień przybywa pasażerów, a to przekłada się na liczbę zostawianych na parkingu aut.

– Tendencję wzrostową widać też w styczniu tego roku – podkreśla Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie, które zarządzają parkingiem – z P&R skorzystało blisko 5 tysięcy kierowców.

Z wyliczeń zarządcy parkingu wynika, że w minionym roku liczba parkujących na P&R aut rosła, mimo przedłużających się remontów na kolei. W styczniu wydano kierowcom 500 biletów na postój, w lutym – 565, w marcu ponad 700. Wyraźny skok widać w czerwcu – z usługi skorzystało blisko trzy tysiące kierowców. W lipcu i w październiku liczba wydanych biletów przekraczała trzy tysiące, w listopadzie zbliżyła się do 3,3 tysiąca, a w grudniu – do czterech tysięcy. Do wydanych biletów trzeba też doliczyć kierowców, którzy korzystali z P&R, rezerwując miejsca postojowe za pomocą mobilnej aplikacji Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Zamiast wydawanego na parkingu biletu, dostawali naklejkę na auto, skanowaną przez parkingowy terminal. W styczniu 2016 takich rezerwacji było 5, a w grudniu – już 288, co sprawiło, że ogólna liczba parkujących na P&R – i z biletami, i z rezerwacjami wyniosła w styczniu 505, a w grudniu ponad 4,2 tysiące.

Wielopoziomowy, mieszczący 340 samochodów parking, został oddany do użytku w grudniu 2015 roku. Początkowo kierowcy płacili za postój pięć złotych, od 1 maja 2016 opłaty zostały zniesione decyzją Rady Miejskiej w Tarnowie, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z parkingu. Zwolnienie z opłat obowiązuje jednak do końca czerwca.

Parking P&R ma też miejsca dla rowerów i motocykli, z których użytkownicy jednośladów skorzystali w minionym roku około 600 razy oraz – jedyne w Tarnowie – urządzenie do ładowania elektrycznych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.