Powiat Dąbrowski: Defibrylatory AED pojawiły się na wszystkich budynkach urzędów gmin [FOTOREPORTAŻ]
Na zewnątrz budynków urzędów gmin w powiecie dąbrowskim zostały zamontowane defibrylatory AED, które są dostępne 24 godziny na dobę. Dziś symbolicznie oddano do użytku sprzęt ratujący życie, który pojawił się na frontowej ścianie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …”, zgłoszony do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez starostę dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, został wyłoniony do realizacji jeszcze w ubiegłym roku. Poparcie dla tego przedsięwzięcia wyraziło ponad 2 tys. mieszkańców powiatu dąbrowskiego w wieku powyżej 16 roku życia.
Dlaczego defibrylatory AED są potrzebne?
Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia NZK. Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Wiedza o ratowaniu życia i korzystaniu z AED naprawdę może uratować życie, bo jako społeczeństwo cierpimy i umieramy przede wszystkim z powodu schorzeń kardiologicznych. Według statystyk Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Dlaczego tak mało? Ponieważ podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania.
Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!
Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora AED (ang. Automated External Defibrillator).
Wg badań szybkie rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet o 75%.
Powiat dąbrowski liczący blisko 59 tys. mieszkańców nie posiadał do tej pory ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Teraz się to zmieni. W ramach realizacji projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” na każdym budynku urzędu gminy z terenu powiatu dąbrowskiego zostały zamontowane defibrylatory zewnętrzne AED.