18 czerwca 2024
Aktualności

Powstanie Zakład Aktywizacji Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisano dwie umowy na budowę i wyposażenie Zakładu Aktywizacji Zawodowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Zatrudnienie znajdować będą w nim osoby niepełnosprawne, które zakończyły naukę w tej placówce.

Starosta tarnowski Roman Łucarz przekonywał, że był to jeden z najtrudniejszych przetargów, choć z pozoru zadanie wygląda na łatwe i proste. – Trzeba było tak przygotować specyfikację, wypracować takie rozwiązania, aby działalność Zakładu wpisywała się oczekiwania osób niepełnosprawnych i potrzeby lokalnego środowiska – mówił. – Obiekt, który powstanie, zajmował będzie powierzchnię około tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim trzy pracownie – pralniczo-krawiecka, która świadczyć będzie mogła usługi na rzecz naszych domów pomocy społecznej, papiernicza, w której będą mogły być na przykład niszczone dokumenty oraz ogrodniczo-porządkowa.

Pierwsza umowa została podpisana z firma Mateo

Sama budowa obiektu którą zrealizuje firma „MATEO” Przedsiębiorstwo Budowlano – Usługowo – Handlowe Józef Firmuga, kosztować będzie przeszło 9,2 mln zł. Drugą umowę z firmą SOVRANA POLSKA podpisano na wyposażenie pralni – to koszt rzędu 971 tys. zł. Podpisane zostaną jeszcze umowy na dostawę samochodu oraz sprzętu informatycznego.

W sumie urządzenie ZAZ w Wierzchosławicach-Dwudniakach wyniesie przeszło 11 mln zł. Ponad 9,5 mln zł na ten cel pochodzi z budżetu państwa – Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat starał się będzie jeszcze o dofinansowanie z PFRON-u.

– Niezwykle ważne jest również to, że zachowany zostanie ciąg terapeutyczno-zajęciowy. Dorastająca młodzież, która kończyć będzie naukę w SOSW nie będzie wracać do domów i wcześniejsza praca z nimi nie będzie szła na marne, ale będzie mogła w tym miejscu znaleźć zatrudnienie, a jednocześnie kontynuować rehabilitację – podkreślał wicestarosta Jacek Hudyma.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.