28 lutego 2024
Aktualności

Restauratorzy obawiają się, że ogródki znikną z płyty Rynku

Czy po zakończeniu remontu płyty tarnowskiego Rynku z krajobrazu znikną ogródki kawiarniane? Takie obawy mają tarnowscy restauratorzy, do których dotarły tego typu nieoficjalnie informacje. Redakcja ,,Kuriera Tarnowskiego” sprawdza zatem, jak zmienią się dotychczasowe funkcje Rynku. 

W Tarnowie od lat trwa spór dotyczący estetyki tarnowskiego Rynku. Miłośnicy architektury psioczą, że parasole przysłaniają widok na ratusz i piękne kamienice. Druga strona wylicza, że dzięki ogródkom restauracyjnym, centrum miasta tętni życiem chociaż w weekendy. Jednak teraz, zdaniem restauratorów, pojawiło się zagrożenie, że po remoncie płyty Rynku parasole znikną na dobre.

– Usłyszeliśmy, że po remoncie nie będzie dla nas miejsca na Rynku. Jednak wszystko jest owiane tajemnicą. Nikt nic nie wie. Boimy się, że Urząd Miasta zafunduje nam przykrą niespodziankę. Widzieliśmy to chociażby jak naprędce organizowano konsultacje poprzedzające remont, które odbyły się dla zasady. Nikt wcześniej nie informował nas o harmonogramie i zakresie prowadzonych prac. To było dla nas duże zaskoczenie tuż przed startem sezonu. Nie chcemy, aby ta sytuacja powtórzyła się – po zakończeniu prac remontowych dowiemy się, że nie ma dla nas miejsca na płycie Rynku – żali nam się jeden z restauratorów.

Tarnowski magistrat jednak uspokaja, że po zakończeniu prac związanych z wymianą płyty rynku ogródki wrócą na jego płytę i będą mogły funkcjonować w dotychczasowym układzie

– Rynek w zakresie charakteru samej płyty, jak i elementów stałej architektury (np. fontanny) będzie w układzie dotychczasowym. Po zakończeniu prac, jedna z przedstawionych i analizowanych koncepcji małej architektury i wyposażenia (ławeczki, donice i inne tego typu elementy) zostanie wprowadzona do  zrealizowania – tłumaczy Lucyna Bielatowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.  – Po wymianie  płyty rynku i zakończeniu prac, możliwość organizacji koncertów i innych imprez powinna być utrzymana na dotychczasowych warunkach – dodaje.

Póki co Urząd Miasta nie dysponuje jeszcze wykonaną wizualizacją wyremontowanej płyty Rynku uwzględniającą elementy małej architektury i wyposażenia tego obszaru miasta. Płyta Rynku zostanie odtworzona w dotychczasowym układzie i dokumentacja projektowa przedstawia taki układ. Docelowo, po ustaleniu ostatecznej całości koncepcji układu Rynku, z uwzględnieniem również małej architektury i wyposażenia, taka wizualizacja zostanie opracowana.

Jeden komentarz do “Restauratorzy obawiają się, że ogródki znikną z płyty Rynku

  • Plac Kazimierza już zamknęli.Rynek zamkną też.Aktualna władza to jest nieszczęście Tarnowa.
    Twierdzą,że zlikwidowanie parkingu na Placu Kazimierza ożywi Stare Miasto.Takich bredni jakie wygłaszali na spotkaniu w poniedziałek w Sali Lustrzanej,to największy idiota by nie wymyślił.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.