Ruszył ArtFest
Silent disco, stare komputery, aerobik w stylu Jane Fondy czy słodkości – to dopiero kilka z mnóstwa atrakcji, jakie w tym roku zostaną zaprezentowane tarnowianom podczas 18. edycji Festiwalu ArtFest. Święto sztuki rozpoczęło się w piątek, a jako pierwszy zaplanowano happening inspirowany Dagaramą.
Tegoroczną inspiracją do stworzenia ArtFestu były hasła, jak: miasto przyszłości, rok Lema, tradycja Tarnowa, nowe przestrzenie czy rzemieślnicza sztuka kulinarna. W ramach wydarzeń, do zabawy, podobnie jak w roku ubiegłym, włączy się cukiernia „Ana Belle Patisserie” z ArtFestowymi Kosmicznymi Ciasteczkami oraz Cycuszkami ArtFestowymi. Część dochodów z ich sprzedaży zostanie przeznaczona na akcję rehabilitacji dla kobiet po operacjach onkologicznych piersi, prowadzoną przez Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Artystyczne monoporcje będą sprzedawane do 16 grudnia. Nowością będzie dołączenie się do festiwalu piekarni „Schrupane” – w każdą sobotę, począwszy od 20 listopada do 11 grudnia, będzie można tam kupić ArfFestowy Kosmiczny Chleb.
ArtFest rozpoczął się w piątek w samo południe happeningiem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych, inspirowanym twórczością Jana Głuszaka „Dagaramy” na płycie rynku. W sobotę BWA zaprasza do Parku Strzeleckiego na Silent Disco, czyli taniec w słuchawkach.
W niedzielę najmłodsi będą mogli uczestniczyć w Małym ArtFeście na wystawie Kornela Janczego „Wspaniała atmosfera”, a starszych oprowadzi po niej artysta Krzysztof Maniak. Będzie także wernisaż wystawy „W Krainie Jutra nie umiera nikt”.
Kolejne wydarzenia ArtFestowe zaplanowane są na środę – wtedy też zobaczyć będzie można performans audiowizualny oraz wykład performatywny o elektryczności i sztuce. 2 grudnia natomiast zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i prywatnej kolekcji Jana Pastuły – „Kolekcja – Sammlung”.
Sporo będzie się dziać także w sobotę, 4 grudnia. W południe Małgorzata Baruch wprowadzi tarnowian w rytm aerobiku w stylu Jane Fondy, a dzieci w tym czasie będą mogły pograć na starych i nowych komputerach w oldschoolowe gry. Będą także zajęcia z robotyki przy pomocy zestawów Lego Spike Prime. W niedzielę Stanisław Lem zabierze małych uczestników w podróż w przyszłość, a w środę, 8 grudnia, Dominik Kuboń pokaże starszym jak szukać kosmicznych inspiracji w sztuce.
10 grudnia, w piątek, będzie można powrócić do czasów dyskietek i 8 bitów. W BWA odbędzie się wernisaż prac demoscenowych (sztuka komputerowa) tworzonych w Polsce, w tym i w Tarnowie. Dzień później, dla odbiorców w każdym wieku, obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim przygotowało spacer z animacjami dedykowany lotowi kosmicznemu Jurija Gagarina. W niedzielę BWA ponownie wróci do demosceny wykładem profesora Piotra Mareckiego oraz oprowadzaniem po wystawie „8 bitów sztuki”.
Środa, 15 grudnia poświęcona zostanie UFO w starej kamienicy, gdzie dr Agnieszka Partridge opowie o futuryzmie w ceramice architektonicznej.
ArtFest zakończy wernisaż rysunków i archiwów ze zbiorów Mariana Mikuły o Janie Głuszaku „Dagaramie”.
Przypomnijmy, że Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, czyli byłego dyrektora BWA, to próba połączenia różnych dyscyplin sztuki oraz tego, co wokół niej. – My tradycję kontynuujemy i staramy się, by co roku festiwal zaskakiwał – dodaje Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin i miejsc poszczególnych wydarzeń można znaleźć TUTAJ.