20 czerwca 2024
AktualnościFotoreportażeKultura

RYGLICE: Teresa Lisak przeszła na emeryturę [ZDJĘCIA]

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ryglicach podziękowano za lata pracy Teresie Lisak – wieloletniej dyrektor tamtejszego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki.

 

Na pożegnanie dyrektor przyjechało wiele osób: twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, organizacje pozarządowe, jednostki organizacyjne Urzędu Miejskiego, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy Wiesław Zabawa.

 

– Na ręce Pani Teresy Lisak składam podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju kultury w gminie Ryglice. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przyczyniła się Pani do rozwoju lokalnej kultury, a w szczególności położyła fundament pod budowę Ośrodka Kultury w Ryglicach wraz z jego filiami, obecnie noszącego nazwę Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Ryglicach- mówi burmistrz Ryglic Ryglic Paweł Augustyn. – Świadectwo Pani drogi zawodowej pokazuje, że można swoją pracę na rzecz mieszkańców gminy Ryglice traktować z zaangażowaniem i poświęceniem, dając przykład innym, jak należy rozumieć służbę publiczną. W ciągu tych wszystkich lat była Pani dla nas przyjacielem, na którym można było polegać, który zawsze służył pomocą i wsparciem. Za to wszystko serdecznie dziękujemy. Życzę Pani wszystkiego najlepszego w życiu osobistym, dużo zdrowia, realizacji marzeń oraz wszelkiej pomyślności- dodaje burmistrz.

 

Teresa Lisak z wykształcenia jest plastykiem, z zamiłowania animatorem kultury, szczególnie kultury ludowej i pielęgnowania lokalnej tradycji regionu w którym przyszło jej mieszkać przez większość swojego życia. Teraz przechodzi na zasłużoną emeryturę po wielu latach pracy w instytucji kultury w gminie Ryglice. W 1995 roku, po wcześniejszej likwidacji Gminnego Ośrodka Kultury, w drodze konkursu została kierownikiem nowo powstałego Ośrodka Kultury w Ryglicach, następnie dyrektorem tej instytucji, a od 2020 roku dyrektorem Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach. Instytucja w obecnym kształcie i cała jej szeroka działalność jest owocem jej wizji kultury i wieloletniej pracy.

Szczególnie ważną dziedziną w jej pracy była zawsze ochrona dziedzictwa kulturowego regionu tarnowskiego – wschodniej Małopolski. Szczególną troską objęła autentyczne i tradycyjne formy kultury. Ochronę tego dziedzictwa realizowała poprzez zaangażowanie w powstanie i wieloletnią opiekę nad kilkoma grupami obrzędowymi i kilkoma zespołami ludowymi, które powstały z jej inspiracji i w czasie jej kierownictwa. Grupy te stanowią wyjątkową wizytówkę w regionie- mogą poszczycić się osiągnięciami w skali ogólnopolskiej i wyjazdami zagranicznymi. Ważną w jej pracy była ochrona dziedzictwa kulturowego w dziedzinie ludowej twórczości plastycznej. W wydobywaniu zanikających tradycji służyły m.in. licznie organizowane konkursy. Sporym osiągnięciem w dziedzinie ochrony tradycji i dziedzictwa jest zagospodarowanie pomieszczeń i opieka nad zabytkowym drewnianym Spichlerzem Dworskim w Ryglicach.

W pracy i kierowaniu CKPiT w Ryglicach podejmowała także kroki w kierunku młodszych pokoleń poprzez zainicjowanie działalności filii terenowych w Kowalowej, Lubczy i Zalasowej. Prowadzona tam była szeroko rozumiana działalność świetlicowa i stworzenia amatorskiego ruchu artystycznego.

W dbałości o rozwój kulturalny, w CKPiT w Ryglicach zorganizowano na przestrzeni lat szereg wystaw. Ważną dziedziną działalności, z którą będzie zawsze kojarzona dyrektor ryglickiej instytucji, jest organizacja wielu cyklicznych i okolicznościowych wydarzeń. Praca kierownicza w CKPiT w Ryglicach obejmowała również szereg innych ważnych działań koordynujących i zarządczych niezbędnych w funkcjonowaniu i działalności instytucji, a często niewidocznych na zewnątrz.

Dyrektor Teresa Lisak chętnie też podejmowała owocną współpracę z różnymi osobami, organizacjami, instytucjami lokalnymi, regionalnymi i instytucjami na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.