29 kwietnia 2024
Aktualności

,,Stary” szpital otrzymał bezprzewodowe stetoskopy

Oparte na sztucznej inteligencji innowacyjne rozwiązanie pomoże cierpiącym na choroby płuc pacjentom Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych przekazał Oddziałowi Pulmonologii tarnowskiego szpitala bezprzewodowe stetoskopy, które umożliwiają badanie chorych na odległość. Są pomocne zwłaszcza w przypadku osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem.

– Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego w krytycznym okresie pandemii sięgamy po najnowocześniejsze technologie, by wspierać leczenie chorych i chronić szpitalny personel przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Nowatorskie bezprzewodowe stetoskopy umożliwiają zdalne badanie płuc i serca. Wyposażony w urządzenie pacjent przykłada je we wskazane punkty na ciele, a przebywający z dala od niego lekarz za pośrednictwem internetowej platformy dostaje natychmiastowy odczyt. Chorzy mogą samodzielnie wykonywać badanie w dowolnym miejscu i czasie, kierując się wskazówkami specjalnej aplikacji albo lekarza.

Wyniki wszystkich badań są w każdym miejscu i czasie dostępne online dla lekarza.

– Bezprzewodowe stetoskopy mają służyć opiece nad chorymi, którzy wymagają stałej kontroli, a dla których zbyt uciążliwe są regularne wizyty w szpitalu czy przychodni. To jednocześnie idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem pozostają w domowej kwarantannie. Zapewnia nad nimi medyczną kontrolę, a jednocześnie pozwala personelowi medycznemu unikać ryzykownych kontaktów z nimi – wyjaśnia Dyrektor ds. Medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.

Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie jako jeden z dwóch pierwszych w Polsce otrzymał w ramach pilotażowego projektu bezprzewodowe stetoskopy od TUW PZUW, którego jest członkiem. – Idea ubezpieczeń wzajemnych to dla nas także ofiarność i niesienie pomocy. W dobie pandemii jest ona szczególnie potrzebna – mówi prezes Rafał Kiliński.

W związku z pandemią TUW PZUW przeznaczył aż jedną trzecią swojego rocznego funduszu prewencyjnego na zakup środków ochrony osobistej i materiałów sanitarnych dla należących do towarzystwa szpitali. Do części trafiły także zakupione przez PZU tzw. opaski życia, które monitorują podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmują personel medyczny w przypadku zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.